Czy możemy przebywać na swojej działce? Jest komunikat Polskiego Związku Działkowców

2020-04-05 12:40:00(ost. akt: 2020-04-05 12:45:29)

Autor zdjęcia: Katarzyna Tomaszewicz

Wiadomo, że teraz najlepiej zostać w domu i nie narażać swojego zdrowia i życia. Ale piękna pogoda, słońce i wiosna wołają nas w plener, zachęcają do wyjścia z domu. Wiele osób ma swoje działki i zastanawia się, czy pobyt tam jest w obecnej sytuacji dozwolony?
Wiemy, że na trenie całego kraju w związku epidemią koronawirusa obowiązują dość restrykcyjne zasady, jeśli chodzi o poruszanie w przestrzeni publicznej. Możemy wychodzić z domu tylko do pracy, do sklepu spożywczego, apteki, drogerii, generalnie w ważnych sprawach życiowych.

Od początku kwietnia obowiązują dodatkowo nowe obostrzenia mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Zakazano m.in. wstępu na plaże, do parków, na bulwary. Lasy Państwowe wydały czasowy zakaz wstępu do lasów i zamknęły parki narodowe.

Wiele niedomówień powstało na temat wyjścia i pobytu na działce pracowniczej. Czy możemy na niej przebywać, czy nie spotkają nas konsekwencje w postaci ukarania mandatem itp.

W zwiazku z tym Krajowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców 3 kwietnia 2020 r. wydał specjalny komunikat w sprawie obowiązujących przepisów w zakresie dostępu do działki.

Oto co w nim czytamy:

"W związku z pojawiającymi się w przestrzeni medialnej sprzecznymi informacjami na temat prawa działkowca do przebywania na działce w ROD, informujemy, że na gruncie obowiązującego prawa brak jest podstaw dla formułowania wniosku, aby obowiązywał zakaz przebywania na działkach ROD.

W szczególności wskazać należy na fakt, że działkowiec posiada tytuł prawny do indywidualnej działki. Co więcej, działkowcowi przysługuje prawo własności do naniesień i nasadzeń zlokalizowanych na tej działce. Zakaz przebywania na działce byłby zatem równoznaczny z wprowadzeniem wobec działkowca ograniczenia w korzystaniu z chronionych ustawą praw majątkowych, a nawet prawa własności. W obecnych warunkach żaden przepis prawa powszechnego nie statuuje takich ograniczeń. (...)

Krajowy Zarząd PZD pragnie podkreślić, że mając świadomość powagi sytuacji wywołanej epidemią, w ramach posiadanych uprawnień, PZD podjął decyzję o zamknięciu terenów ROD dla osób trzecich. W funkcjonowaniu ROD wprowadzono również szereg obostrzeń dotykających działkowców, m.in. wyłączono z użytkowania przestrzenie wspólne w ogrodach, jak place zabaw, świetlice itp. Do działkowców kierowane są komunikaty o ograniczenie do minimum aktywności na terenie ROD, zachowanie szczególnej ostrożności, powstrzymanie się od bezpośrednich kontaktów z osobami spoza najbliższej rodziny.

Jednocześnie, mając na uwadze sygnały o próbach nakładania na działowców mandatów w związku z pobytem na działce, jak również z powodu przemieszczania się w celu dotarcia na działkę w ROD, KZ PZD wskazuje, że powyższe działania budzą poważne wątpliwości w kontekście obowiązujących przepisów. Stoją też w sprzeczności z publicznymi wypowiedziami przedstawicieli władz, w tym Ministerstwa Zdrowia.

Niewątpliwie w określonych stanach faktycznych wyjazd na działkę w ROD może być zaliczany do kategorii przemieszczania się w celu zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego.

Wskazując na powyższe, KZ PZD apeluje do działkowców, aby pomimo przysługujących im praw, maksymalnie ograniczyli wizyty na działkach. (...) Ograniczmy wizyty w ROD i dopilnujmy, aby zarówno w ogrodzie, jak i w drodze do niego, zachować maksimum ostrożności. Co więcej, widząc przypadki naruszenia prawa, nie wahajmy się zawiadomić o nich organów porządkowych. (...)"

Pobyt na działce - zdaniem Krajowego Zarządu PZD - jest możliwy, ale z zachowaniem wszelkich środkow bezpieczeństwa. Tej wiosny grille i biesiadowwanie ze znajomymi musimy sobie odpuścić.Komentarze (12) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. tylko patrzeć #2903807 | 89.229.*.* 10 kwi 2020 13:58

  jak na teren ROD Kętrzyńskiego zwali się warszawka na wiosenno-letnie zamieszkiwanie. Ciekawe gdzie załatwiają potrzeby fizjologiczne? W grunt lecą i fekalia i detergenty.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Redaktorze #2903434 | 37.248.*.* 9 kwi 2020 20:04

  Niech w tym temacie wypowie się Rzecznik KMP Olsztyn. Czekamy na uzupełnienie materiału.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. !!!!! #2901707 | 37.47.*.* 7 kwi 2020 11:47

  Węgorzewie już robią na działkach kopia i sieją już Działki Pod Mamramy

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. ........ #2900862 | 89.229.*.* 5 kwi 2020 23:02

   weź ty ręce umyj mydłem i siedź w chacie aż zdechniesz

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  2. haha #2900773 | 89.229.*.* 5 kwi 2020 20:06

   Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. większym zagrożeniem niż ten koronawirus jest państwo pisowskie ludzie są zaślepieni tym 500 plus

   Pokaż wszystkie komentarze (12)
   2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5