Kto zostawił "skarb" w miejskiej bibliotece?

2020-02-24 14:00:00 (ost. akt: 2020-02-24 15:00:42)
Jedno ze zdjęć pozostawionych w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Giżycku

Jedno ze zdjęć pozostawionych w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Giżycku

Autor zdjęcia: Arch. prywatne/Giżyckie Archiwum Cyfrowe

Ktoś zostawił w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Giżycku książkę na półce "Uwalniamy książki! Przeczytaj i podaj dalej". Był w niej... prawdziwy skarb, czyli kilkadziesiąt zdjęć wykonanych w latach 30. i 40. ubiegłego wieku w Warszawie i okolicach.
Skarb w bibliotece... Inaczej nie można nazwać 52 zdjęć, które jeden z czytelników MBP w Giżycku pozostawił w książce na półce "Uwalniamy książki! Przeczytaj i podaj dalej". Zdjęcia wykonane w latach 30. i początkach 40.XX w. w Warszawie i okolicach. Dziś prezentujemy unikalne (naszym zdaniem) zdjęcia zamku królewskiego z 1940 r. i zniszczonych w 1939 r. budynków. Jeśli ktoś rozpoznaje zniszczone budynki lub ich lokalizację prosimy o kontakt. Ciągle czekamy na osobę, która pozostawiła zdjęcia w bibliotece — czytamy na facebookowej stronie Giżyckiego Archiwum Cyfrowego.W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Giżycku jest specjalna półka, na której mieszkańcy odwiedzający i korzystający z placówki mogą zostawić książki, które uważają dla siebie za nieprzydatne, ale z których mogą skorzystać inni. Zazwyczaj półka jest pełna, a książki tu się znajdujące chętnie przeglądane przez czytelników. Właśnie na tej półce ktoś zostawił książkę, a w niej kilkadziesiąt starych zdjęć z Warszawy i okolic.

— Akurat wtedy przybywałem na urlopie, a kiedy wróciłem, pracownice biblioteki przekazały mi te zdjęcia — opowiada nam historyk Jan Sekta z Giżyckiego Archiwum Cyfrowego. — Zależy mi na tym, aby poznać bliższą historię tych zdjęć, a zwłaszcza osobę, do której należały. Dlatego w bibliotece wywiesiliśmy kartkę z prośbą o zgłoszenie się osoby, która zostawiła u nas ten zbiór. Staramy się dotrzeć do niej różnymi drogami — poprzez ogłoszenie na facebooku, informację w radiu oraz w "Gazecie Giżyckiej". Szukamy właściciela zdjęć, jego historia może być dla nas ciekawa.

Część zdjęć można zobaczyć na profilu GAC na Facebooku. Są tam między innymi zdjęcia dotyczące Sióstr Felicjanek z Wawra. Fotki przedstawiają budowę budynku przy ul. Azaliowej, gdzie mieści się obecnie Zespół Szkół Sióstr Felicjanek, kościół pw. Matki Bożej Królowej Korony Polskiej w Marysinie Wawerskim i zakonnice z tamtejszego konwentu. Jest też jedna fotka z Grochowa.

Osoba, która pozostawiła książkę ze zdjęciami lub wie do kogo mogły należeć, proszona jest o kontakt z Giżyckim Archiwum Cyfrowym (tel. 506 944 497), które mieści się w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Mickiewicza.

KT

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. malen #2875304 | 46.170.*.* 25 lut 2020 09:06

  super historia .. często nie wiemy co zrobić ze starymi książkami, zdjęciami. Ostatnio przypadek wywozu starych książek od zmarłego powstańca na śmietnik...Smutne.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 2. Nie zawracać d #2875137 | 164.127.*.* 24 lut 2020 22:55

  Przekażcie te zbiory do Wawy i tyle.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 3. foc #2875015 | 185.212.*.* 24 lut 2020 19:33

  Kogo u nas interesuje warszawa?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5