Mateusz Gigielewicz Mistrzem Świata

2020-02-28 11:00:00(ost. akt: 2020-02-28 11:14:42)
Zakończyła się bojerowa juniorska rywalizacja w Mistrzostwach Świata i Mistrzostwach Europy w klasach Ice-Optimist i DN. W imprezie, która odbyła się w Szwecji, brała udział silna ekipa Giżyckiej Grupy Regatowej.
Po raz pierwszy w historii sportu bojerowego złoty medal Mistrzostw Świata w klasie Ice-Optimist wywalczył zawodnik z Giżycka — Mateusz Gigielewicz. Srebro i brąz w klasyfikacji dziewcząt zdobyły odpowiednio: Maria Konarzewska i Amelia Potejko. Magda Skórnóg zajęła miejsce siódme. W rywalizacji klasy DN Wojciech Klimaszewski wywalczył miejsce szóste, a Kuba Kamiński - 14.

W Mistrzostwach Europy w klasyfikacji open Maria Konarzewska wywalczyła srebro,a Amelia Potejko — brąz, natomiast w klasyfikacji dziewcząt giżyckie zawodniczki zajęły miejsce pierwsze i drugie.

Mateusz Gigielewicz uplasował się tuż za podium — na czwartej pozycji. Magdalena Skórnóg, która w wyścigach Mistrzostw Europy latała jak "zaczarowana", niestety straciła swój medal na skutek awarii sprzętu — podczas wyścigu złamał się jej maszt i rywalizację zakończyła na miejscu 10. Nasi DN-owcy uplasowali się na następujących pozycjach w Mistrzostwach Europy: Wojciech Klimaszewski na miejscu 11., w Kuba Kamiński na 13. Nad giżyckimi zawodnikami czuwało dwoje trenerów - Barbara Ramotowska (Ice-Optimist) i Marcin Panaś (DN).

Wcześniej, w poniedziałek 10 lutego, na tafli Jeziora Orsasjön w środkowej Szwecji 137 zawodników stanęło na starcie Mistrzostw Świata Seniorów w bojerowej klasie DN. Z planowanych czterech dni ścigania się aura czyli wiatr pozwolił tylko w dwóch pierwszych na rywalizację.

Udział w imprezie wzięło trzech żeglarzy z Giżyckiej Grupy Regatowej/Miejskiej Bazy Sportów Szkolnych. Bardzo wysokie, bo 5. miejsce zajął Wojciech Baranowski. Nie był on bez szansy walki o medal, ale w jednym z wyścigów wiatr osłabł i niekorzystnie skręcił. Rafał Sielicki był 14. , a Marek Stefaniuk 36. Zwyciężył Łukasz Zakrzewski z MKŻ Mikołajki przed Karolem Jabłońskim OKŻ Olsztyn i Antonem Didenko z Rosji.