Ryn – miasteczko dobrego życia

2019-11-04 12:02:46 (ost. akt: 2019-11-04 12:13:54)

Autor zdjęcia: Arch. UMiG Ryn

Jedną z idei Sieci Miast Cittaslow jest promowanie dobrego życia, lokalności a także zachowaniu niepowtarzalnego charakteru przestrzeni miejskiej czy gościnności, dla każdego kto szuka wytchnienia od codziennego pośpiechu. Miasto Ryn należące do Sieci Miast Cittaslow wpisuje się w powyższą ideę dzięki panującym tu walorom przyrodniczym a także dziedzictwu historycznemu w postaci zabytków znajdujących się w mieście, które podziwia każdy przybywający tu turysta.
Jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków Rynu jest zamek krzyżacki z XIV w., znajdujący się na wzniesieniu między Jeziorem Ryńskim i Jeziorem Ołów. Zamek został odrestaurowany i od 2006 r. mieści się w nim Mazurskie Centrum Kongresowo Wypoczynkowe „Zamek Ryn” (hotel).
Kolejnym z zabytków jest wiatrak holenderski z XIX w., jeden z nielicznie występujących na mazurach. Znajduje się od na wzgórzu przy wjeździe do Rynu od strony Mrągowa, będącym najwyższym punktem widokowym w Rynie.
Nieopodal wiatraka znajduje się wieża ciśnień z XIX w., która znajduje się na terenie starego cmentarza ewangelickiego. Dawniej była częścią miejskiego systemu wodociągów, w tym roku została zakończona jej rewitalizacja, która polegała na odnowieniu zewnętrznej elewacji oraz wnętrza wraz z węzłem sanitarnym a także budowie tarasu widokowego wokół wieży do wykorzystania jej potencjału, jako punktu widokowego.
Rewitalizacja wieży ciśnień została wykonana dzięki dofinansowaniu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko – Mazurskiego na lata 2014 – 2020, w który został wpisany „Ponadlokalny Program Rewitalizacji Sieci Miast Cittaslow Województwa Warmińsko– Mazurskiego”.Przy nabrzeżu Jeziora Ryńskiego znajduje się młyn wodny z XIX w., który w 2011 został adaptowany na „Gościniec Ryński Młyn”. Obecnie znajduje się w nim restauracja, w której można spróbować regionalnych potraw oraz sklepik „Smaki Mazur”, gdzie można kupić regionalne wyroby.


Ryn oprócz zabytków wyróżnia się także pięknem krajobrazu i walorami przyrodniczymi. Miasteczko leży pomiędzy dwoma jeziorami: Ryńskim i Ołów. Na nabrzeżu Jeziora Ryńskiego znajduje się pasaż spacerowy, który jest miejscem spotkań i wypoczynku lokalnej społeczności a także turystów.
Nieopodal znajduje się fontanna, przy której chętnie wypoczywają mieszkańcy i turyści. Nad Jeziorem Ryńskim znajduje się również Ekomarina, która została oddana do użytku w czerwcu 2013 roku. Ekomarina zapewnia znakomite warunki dla żeglarzy: dwa pomosty pływające z miejscami do cumowania na 60 szt. jachtów oraz z instalacją elektryczną i wodociągową, pomost stały z miejscami na 30 szt. jachtów, pomieszczenia sanitarne wraz z instalacjami i całą infrastrukturą techniczną, slip do wodowania jachtów i sprzętu pływającego z mostem zwodzonym. W tym roku z usług ekomariny skorzystało ponad 40 000 osób.
Nabrzeże Jeziora Ryńskiego jest jednym z piękniejszych miejsc na Mazurach. Jego wyjątkowość polega również na tym, że można tu dopłynąć niemal z każdego zakątka Krainy Wielkich Jezior. Jezioro Tałty, wraz z Ryńskim stanowią największe i najdłuższe jezioro w okolicy (20 km.) i jednocześnie odnogę Szlaku Wielkich Jezior, którą wpływa się do centrum miasta.
Natomiast wokół Jeziora Ołów można odbyć spacer przepiękną krajobrazowo trasą spacerową - rekreacyjną o długości prawie 5 km. Znajduje się tu także plaża miejska, która jest przyjaznym miejscem szczególnie dla rodzin z dziećmi. Jezioro Ołów ma 61 ha powierzchni, stanowi strefę ciszy i jest jednym z najczystszych w okolicy. Można tu poczuć prawdziwie mazurski klimat oraz zaznać rzeczywistego i bezpośredniego kontaktu z przyrodą.
Miasto Ryn miastem dobrego życia, gdzie każdy znajdzie spokój i wytchnienie od codziennego pośpiechu.

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5