Po Litwie, Turcji, Czechach, Holandii, Niemczech kolej na „podbój” Grecji

2019-10-31 07:56:33(ost. akt: 2019-10-31 07:59:57)

Autor zdjęcia: Zespół Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu w Giżycku

7-18 października 2019 r. 30 uczniów klas III z Zespołu Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu w Giżycku uczestniczyło w praktykach zawodowych w Grecji.
Praktyki odbyły się w ramach projektu p.t. „Nowoczesne praktyki zagraniczne formą podwyższenia umiejętności zawodowych uczniów techników oraz ich mobilności na krajowym i zagranicznym rynku pracy” współfinansowanego z funduszy Unii Europejskiej Programu POWER.

Wyjazd młodzieży był poprzedzony wizytą przygotowawczą dyrektora Zespołu Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu Jarosława Kulhawika oraz wicedyrektora, koordynatora projektu Dariusza Radziulewicza w Leptokari - położonej w południowej części Riwiery Olimpijskiej, u wschodnich zboczy masywu Olimpu.

Podczas praktyk uczniowie poszerzali zdobyte w szkole umiejętności oraz zdobywali nowe doświadczenia zawodowe.
Uczniowie technikum agrobiznesu zapoznali się z uprawą drzew oliwnych, granatów, uprawą hydroponiczną warzyw. Wykonywali prace ogrodnicze i pielęgnacyjne na plantacjach oraz w szklarniach. Zapoznali się zasadami prowadzenia i funkcjonowania winnicy.

Grecy podzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem z uczniami technikum inżynierii środowiska i melioracji w zakresie technologii nawadniania plantacji kiwi, upraw hydroponicznych, procesów uzdatniania wody i oczyszczania ścieków oraz utylizacji odpadów komunalnych. Praktykanci zapoznali się również z cieplną instalacją geotermalną oraz sposobami wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Ciekawe były również zajęcia związane z wykonywaniem pomiarów geodezyjnych.
Uczniowie technikum budownictwa wykonywali różne prace budowlane i remontowe m.in przeprowadzili kapitalny remont sali konferencyjnej pobliskiego urzędu.

Wszyscy praktykanci uczestniczyli w szkoleniu BHP , warsztatach dotyczących zakładania, prowadzenia i kreowania wizerunku własnej firmy. Obowiązkowo brali udział w warsztatach kulturowo – językowych, podczas których poznali burzliwą historię Grecji, podstawowe zwroty grzecznościowe umożliwiające komunikowanie się w języku greckim,uczyli się tańców greckich.

W czasie wolnym od praktyk nasz partner zagraniczny OLYMPUS EDUCATION SERVICES organizował wycieczki krajoznawcze. Podczas wyjazdu do Salonik młodzież poznała zabytki i historię miasta i Grecji. Z Litochoro - greckiego Zakopanego - uczniowie przeszli wąwozem do miejsca, w którym kąpieli zażywała grecka bogini miłości Afrodyta.

W Paleos Pantaleimonas podziwiali nie tylko uroki tej wioski położonej w paśmie gór Olimp, ale również widok na Riwierę Olimpijską. Wycieczka na Meteory dostarczyła kolejnych emocji. Masyw skał, na których szczytach wzniesione są prawosławne klasztory zrobił na każdym ogromne wrażenie.

Rejs na wyspę Skiathos był kolejną dawką niesamowitych przeżyć. Ze statku można było podziwiać krajobraz, a sama wyspa zaskoczyła wszystkich pięknymi, wąskimi uliczkami i unikalną, występującą tylko tam roślinnością.
Obowiązkowym punktem programu podczas pobytu w Grecji była oczywiście kąpiel w morzu Egejskim.


Pobyt w Grecji przyczynił się również do pogłębienia umiejętności komunikowania się w języku angielskim.
Ciekawe zajęcia, piękna przyroda, znakomite warunki socjalne i wyśmienite jedzenie w kompleksie hotelowym „PoseidonPalace” oraz wspaniała atmosfera na pewno na długo pozostaną w pamięci uczestników.
Opiekę uczniom w czasie pobytu zapewniali organizatorzy praktyk ze strony greckiej oraz nauczyciele ze szkoły Małgorzata Krywko, Sławomir Łapkiewicz i Robert Płatosz.
Kolejna grupa uczniów ZSKSiA odwiedzi Grecję w maju 2020 roku.

Nauczyciele ZSKŚiA


Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: zsksiagizycko

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5