Palił się torf na terenie rezerwatu Bagno Nietlickie

2019-09-09 10:32:34 (ost. akt: 2019-09-09 10:44:12)

Autor zdjęcia: OSP Miłki

Pożar torfu na terenie rezerwatu Bagno Nietlickie gasili strażacy z OSP Miłki. Problem stanowił dojazd samochodow oraz dojście do miejsca pożaru.
Oprócz pobierania wody z hydrantu z pobliskiej wisi Paprotki utworzono również punkt czerpania wody z pobliskiego jeziora Paproteckie. Wezwano również liczne siły i środki. Działania w piątek 6 września trwały ponad sześć godzin — informuje OSP Miłki. — W działaniach udział brały: 1 JRG Giżycko, 1 OSP Miłki, 1 OSP Spytkowo, 1 OSP Wydminy, 1 OSP Kruklanki, 1 OSP Marcinowa Wola.

Nietlickie Bagno

Nietlickie Bagno (położone na terenie gm. Miłki i Orzysz, pomiędzy jeziorami Niegocin i Śniardwy) jest największym i jednocześnie jedynym tak dobrze zachowanym torfowiskiem niskim Pojezierza Mazurskiego. W przeszłości obszar bagien był znacznie większy, a w jego wschodniej części rozciągało się jezioro Wąż. Prace melioracyjne przeprowadzano tu wielokrotnie już od 1865 r. Planowanych prac melioracyjnych nie dokończono. Od 2003 r. teren bagna został objęty ochroną jako rezerwat. Żaden z innych, dużych obszarów bagiennych i podmokłych na Mazurach nie przetrwał do dziś w tak naturalnym stanie, zarówno znaczna powierzchnia jak i naturalność, decydują o wyjątkowym bogactwie florystycznym i faunistycznym tego terenu — pisze Sławomir Kowalczyk na stronie Nadleśnictwa Giżycko.


Bagno Nietlickie


Ogólna powierzchnia rezerwatu wynosi 1132,91 ha, z czego 1048,70 ha znajduje się w administrowaniu Nadleśnictwa Giżycko.
Na terenie rezerwatu i w pobliżu jego granic stwierdzono dotychczas: 27 gatunków ssaków, 94 gatunki ptaków regularnie i nieregularnie lęgowych, 14 gatunków płazów i gadów oraz 44 gatunki motyli dziennych. Dla ptaków obszar Nietlickiego Bagna jest terenem wyjątkowym. Jest miejscem gniazdowania takich ptaków jak: derkacz, wodniczka, bąk, błotniak stawowy, kropiatka, żuraw, rybitwa czarna, trzciniak, orlik krzykliwy, lelek kozodój, gągoł oraz bielik, dla którego teren bagien jest częścią łowiska. Szczególnym walorem rezerwatu są żurawie, przy czym dotyczy to zarówno ptaków zatrzymujących się podczas jesiennych i wiosennych wędrówek, jak i osobników młodocianych spędzających tu lato. Największe obserwowane na noclegowisku stado żurawi liczyło około 9 tys. ptaków.
(mat. Nadleśnictwa Giżycko/Sławomir Kowalczyk)

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Baca #2794380 | 5.173.*.* 22 wrz 2019 08:33

    A cóż to za rezerwat gdzie łobuzetia " myśliwska" strzela do jeleni i nikt z tym nie może nic zrobić. Płoszą żurawie na zlotowisku i jeszcze po chamsku pyszczą jak się takiemu uwagę zwróci.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5