Policjant po służbie zatrzymał pijanego kierowcę

2019-06-07 11:02:42 (ost. akt: 2019-06-07 11:06:17)

Autor zdjęcia: Arch. KPP Giżycko

Pijanego kierowcę z orzeczonym zakazem prowadzenia pojazdów zatrzymał 6 czerwca dzielnicowy Posterunku Policji w Wydminach będący po służbie. Policjant zauważył wsiadającego do samochodu nietrzeźwego mężczyznę i uniemożliwił mu jazdę. Okazało, że 47-latek miał 2,5 promila alkoholu w organizmie oraz sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.
Policjant, podejrzewając, że mężczyzna mógł być nietrzeźwy, podbiegł do auta i udaremnił mu dalszą jazdę. Mężczyzna wsiadł do auta, zapalił silnik i próbował odjechać, jednak policjant nie pozwolił mu oddalić się z miejsca. Zabrał mu kluczyki i wezwał miejscowych policjantów.

Przybyli na miejsce mundurowi zbadali stan trzeźwości kierującego. Miał 2,5 promila alkoholu w organizmie. Dodatkowo okazało się, że mężczyzna miał sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Teraz za jazdę na podwójnym gazie oraz za złamanie sądowego zakazu odpowie przed sądem. Grozi mu kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Giżyccy policjanci 6 czerwca brali także udział w ogólnopolskich działaniach kontrolno-prewencyjnych pn. „Alkohol i narkotyki”.
Głównym celem działań „Alkohol i narkotyki” było badanie stanu trzeźwości jak największej liczby kierujących pojazdami, a tym samym ujawnianie i eliminowanie z ruchu kierujących pojazdami będących po spożyciu alkoholu lub podobnie działającego środka.

W trakcie realizacji działań giżyccy policjanci przebadali 260 kierujących. Podczas akcji zatrzymali trzech kierujących pod działaniem alkoholu.

Za przestępstwo z art. 178 a kodeksu karnego odpowie kierujący samochodem ciężarowym Ford Transit. 36-letni kierowca miał 0,7 promila. Pozostali kierowcy odpowiedzą za jazdę po spożyciu alkoholu czyli z art. 87 kodeksu wykroczeń. 44 – letni kierujący samochodem osobowym marki Peugeot mieszkaniec m. Wilkasy gm. Giżycko miał 0,22 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. Kolejny kierujący 40-letni mieszkaniec Giżycka miał 0,11 mg/l.

Kierującym zatrzymano uprawnienia do kierowania pojazdami. Za swoje czyny odpowiedzą przed sądem.


Mat. KPP Giżycko

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5