Wandale urządzają nocne libacje i niszczą teren SP nr 1 w Giżycku

2019-04-26 12:00:00 (ost. akt: 2019-04-26 10:26:29)

Autor zdjęcia: Arch. SP 1 Giżycko

Chuligańskie wybryki przy Szkole Podstawowej nr 1 trwają już od dawna. Niszczony jest teren wokół i same budynki. Najbardziej widoczne jest to po weekendach, czy dłuższych, na przykład świątecznych, przerwach w pracy placówki.
Pełno szklanych butelek, niektóre potłuczone, poniszczone elementy drewnianego placu zabaw, zerwane płyty z elewacji na sali gimnastycznej — można długo wyliczać szkody, które chuligani powodują przy Szkole Podstawowej nr 1. Dyrekcja nie ma już ani sił ani środków na ciągłe naprawy. To jak walka z wiatrakami. Wandale przychodzą wieczorami, pod osłoną nocy. Właściwie nie wiadomo, kiedy dokładnie, bo zniszczenia pracownicy szkoły odkrywają dopiero rano.

— Najgorzej jest po weekendach — mówi Marina Rudis-Rodak, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Giżycku. — Informujemy o incydentach policję, straż miejską, ale to dzieje się w nocy, trudno złapać kogoś na gorącym uczynku. Te działania są celowe, ktoś urządza sobie zabawę, a my musimy naprawiać szkody, sprzątać.
Butelek i innych śmieci, w tym nawet zużytych pampersów, szkoła ma dość. Zdarzają się też odpady wielkogabarytowe — przerzucane przez siatkę stare meble. Na szkolnym terenie urządzane są burdy, z niszczeniem ławek i wybijaniem okien włącznie.

Stąd apel do mieszkańców okolicznych budynków, osób spacerujących w tej okolicy, by zgłaszać służbom incydenty wandalizmu. Może ujęcie zakapturzonych chuliganów wprowadzi porządek przy szkole. Wandale wchodzą na teren szkoły, gdy jest ciemno, osłaniają twarze kapturami, więc śledząc monitoring nie jest łatwo stwierdzić ich tożsamość. A szkód powodują mnóstwo, łącznie z wyrywaniem drzewek, które uczniowie szkoły posadzili z opiekunami. Dwukrotnie też zerwano i rzucono na ziemię flagę państwową.

— Znamy problem i robimy co możemy. W okolicy prowadzimy wzmożone patrole — zapewnia Maciej Ambroziak, komendant Straży Miejskiej w Giżycku. — Udało nam się raz na gorącym uczynku złapać dewastatora, przekazaliśmy go w ręce policji. W sprawie zatrzymanego nastolatka trwa postępowanie. Podobne incydenty zdarzają się również przy innych szkołach, ale tu rzeczywiście jest ich więcej, są osoby, które upodobały sobie ten teren.

Komendant zwraca uwagę na to, że samochodem nie można podjechać na zaplecze budynku, więc zanim strażnicy miejscy dotrą na miejsce, wandale uciekają. A mają którędy, bowiem uszkodzone jest zamknięcie furtki znajdującej się na tyłach terenu. Maciej Ambroziak zastanawia się, czy pewnym rozwiązaniem nie byłoby zamykanie możliwych dojść na teren szkoły po jej godzinach pracy.
— Mieszkańcy mają prawo korzystać z terenu, boiska, placu zabaw, nikomu tego nie zabraniamy — zapewnia Marina Rudis- Rodak. — Jednak należy dbać o porządek w tym miejscu.

Dyrekcja szkoły apeluje do wszystkich, którzy mogą widzieć niewłaściwe zachowania osób przebywających na terenie szkoły, o sygnalizowanie takich incydentów odpowiednim służbom.

Fot. Arch. SP nr 1 w Giżycku


Komentarze (12) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. moi #2724626 | 79.184.*.* 30 kwi 2019 03:43

  Monitoringu nie ma? patrole policji czy straży nie przychodzą tam?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 2. Wlasnie widac ! #2723691 | 84.146.*.* 27 kwi 2019 13:08

  Same barany i osly wyrosly skoro nie potrafia dbac o mienie spoleczne !

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. dyżur #2723545 | 109.243.*.* 27 kwi 2019 01:43

  Uważam, że obie Dyrektorki mogłyby pełnić w weekendy dyżury społeczne na tyłach budynku.

  odpowiedz na ten komentarz

 4. Rayman #2723523 | 89.228.*.* 26 kwi 2019 23:10

  Na 8 zdjęciu jest Kaczor

  odpowiedz na ten komentarz

 5. to w Giżycku SM nie ma ? #2723481 | 81.15.*.* 26 kwi 2019 20:39

  Zbieram ferajnę 3 krzynki piwa i na gościnne występy wpadniemy.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (12)
2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5