IV Mazurska Międzynarodowa Konferencja Ornitologiczna w Spytkowie

2019-04-03 09:51:19(ost. akt: 2019-04-03 09:51:20)
W sobotę 6 kwietnia w Spytkowie odbędzie się IV Mazurska Międzynarodowa Konferencja Ornitologiczna. Jest to kontynuacja edukacyjnego przedsięwzięcia Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Spytkowie skierowanego do wszystkich lokalnych miłośników przyrody.
W czasie tegorocznej edycji konferencji zaprezentowane zostanie szerokie spektrum różnorodnych zagadnień związanych z ornitologią i ochrona ptaków, przeznaczonych dla odbiorców będących na różnym stopniu zaawansowania, jeśli chodzi o wiedzę, doświadczenie oraz zaangażowanie.
Wśród prelegentów znajdą się przede wszystkim ornitolodzy i hobbyści z zamiłowaniem śledzący ptasie historie. Program został dobrany w taki sposób, żeby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Dlatego będą w Spytkowie poruszane zagadnienia ogólne związane z etyka miłośnika ptaków, zasadami dominującymi w ornitologii, przez spojrzenie osób zajmujących się fotografowaniem i filmowaniem przyrody, aż po najnowsze nowinki techniczne związane z ochroną ptaków oraz przedstawienie aktualnych trendów i wyników badań.

W spotkaniu weźmie udział pani Aleksandra Szurlej – Kielańska, ornitolog i pasjonatka ochrony przyrody, która zawodowo zajmuje się propagowaniem wiedzy i dobrych praktyk z zakresu ochrony przyrody wśród specjalistów branży budowlanej i projektowej. Pani Aleksandra opowie o szklanych przeszkodach, jakie na swojej drodze napotykają ptaki głównie w dużych miastach oraz o tym, jakie rozwiązania i zabezpieczenia należy stosować, aby je chronić. Kolejny prelegent, inż. Dariusz Górecki, ornitolog i przyrodnik od 24 lat współpracuje ze Stacją Ornitologiczną, gdzie zajmuje się badaniami związanymi z obrączkowaniem ptaków, co będzie głównym tematem jego wystąpienia. Natomiast gość z zagranicy, dr Irina Samusenko, kierownik Laboratorium Ornitologii Instytutu Zoologii oraz Centrum Naukowo-Praktycznego dla Zasobów Biologicznych PAN Białorusi przedstawi wyniki badań przeprowadzonych na trzech składowiskach odpadów komunalnych i przemysłowych w okolicach Mińska (Białoruś) od kwietnia 2016 do dziś.

Krzysztof Pawlukojć, miłośnik przyrody i ptaków oraz stały uczestnik naszych konferencji, przedstawi swój "Dekalog miłośnika ptaków średniej jakości w średnim wieku", natomiast Marcin Kostrzyński, od wielu lat filmujący dziką przyrodę, udowodni w swoim wystąpieniu, że gatunki ptaków uznane przez nas za pospolite mogą okazać się niezwykle ciekawe po bliższym poznaniu.
Gościem wydarzenia będzie również prof. dr hab. Piotr Tryjanowski, Dyrektor Instytutu Zoologii na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, który w swoim wykładzie poruszy kwestie konsekwencji, jakie mogą wyniknąć z niewłaściwej ingerencji w ptasie siedliska.
Podczas konferencji przewidziano podsumowanie konkursu fotograficznego zorganizowanego we współpracy z Fundacją Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich oraz wręczenie nagród zwycięzcom.
Wstep na konferencję jest bezpłatny. Pierwszy wykład- Krzysztofa Pawlukojcia rozpocznie się o godz. 9.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5