25-lecie Międzyszkolnego Zespołu Nauczania Języka Ukraińskiego i Religii Greckokatolickiej

2018-04-30 11:09:32(ost. akt: 2018-04-30 11:11:40)

Autor zdjęcia: Szkoła Podstawowa nr 7 w Giżycku

Wszystkich obecnych gości przywitali korowajem i piosenką "Zełeneje, żyto zełene" uczniowie MZNJUiRG.
20 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 7 w Giżycku świętowaliśmy jubileusz 25-lecia istnienia Międzyszkolnego Zespołu Nauczania Języka Ukraińskiego i Religii Greckokatolickiej (MZNJUiRG).

Tego dnia swoją obecnością zaszczycili nas wyjątkowi goście: starosta Powiatu Giżyckiego – pan Wacław Jan Strażewicz, burmistrz miasta Giżycko – pan Wojciech Karol Iwaszkiewicz, mer miasta Dubno – pan Wasyl Antoniuk wraz ze swoją żoną Ołeną, wójt Gminy Giżycko – pan Marek Jasudowicz, dyrektor Miejskiego Zespołu Szkół i Przedszkoli – pan Piotr Szulc, byli nauczyciele i katecheci MZNJUiRG, oraz inni goście.

W piątkowe popołudnie odbyła się wyjątkowa gala, którą poprowadziły nauczycielki języka ukraińskiego i siostra katechetka. Wszystkich obecnych gości przywitali korowajem i piosenką "Zełeneje, żyto zełene" uczniowie MZNJUiRG. Padły piękne słowa i życzenia od pani dyrektor oraz naszych gości, wspomnieliśmy pana Romana Rapitę, który jeszcze niedawno z nami pracował, usłyszeliśmy piosenkę w wykonaniu Natalii Wikieł, kwiatami podziękowaliśmy wszystkim byłym nauczycielom i katechetom za 25 lat wspólnej, ciężkiej pracy; obejrzeliśmy występ zespołu "Białe Kruki" oraz podziwialiśmy talent zespołu tanecznego "Nadija" z Dubna (Ukraina). Było miło i wzruszająco...

Po części oficjalnej, zaprosiliśmy wszystkich gości na mały poczęstunek. Oczywiście nie obeszło się bez pięknego i pysznego tortu, wykonanego specjalnie na naszą uroczystość :)

A teraz trochę historii:
Pierwsze lekcje języka ukraińskiego w Giżycku odbyły się 33 lata temu, natomiast pierwsze wzmianki o nauce języka ojczystego dla mniejszości ukraińskiej datowane są 1979 roku.

Nasz Zespół Nauczania przy Szkole Podstawowej nr 7 istnieje oficjalnie 25 lat. Należy jednak wspomnieć, że tradycja nauczania języka ukraińskiego i religii grekokatolickiej sięga korzeniami daleko głębiej. A to dzięki ludziom wielkiego ducha, którzy znaleźli czas i chęci do nauczania i wychowywania, zajęcia się sprawami organizacyjnymi.

Znalazło się miejsce, znaleźli się pierwsi nauczyciele. Państwo Olga i Mikołaj Pekar sami zaproponowali, aby lekcje odbywały się w ich prywatnym domu, w dużym pokoju, a w pokoju obok mamy, oczekując na swoje dzieci, wyszywały.

Pierwszą nauczycielką, która zapoznawała uczniów z językiem była siostra Jozafata Bodnar, następnie p. Anna Szumada i Ewa Petiuk, Siostry Służebnice Niepokalanej Marii Panny uczyły religii, a pan Jarosław Bakalarz przez pewien czas uczył muzyki. Dzień po dniu, miesiąc po miesiącu nauczanie u państwa Pekarów trwało 7 lat – do czerwca 1990r. Później lekcje odbywały się w salce na ul. Królowej Jadwigi i w Szkole Podstawowej nr 5 (do czerwca 1992r.)

Później przez dłuższy czas lekcje i katecheza odbywały się w różnych miejscach – w szkołach, w prywatnym domu i salce.

W 1990 roku podjęto kroki, by oficjalnie otworzyć punkt nauczania języka ukraińskiego i religii. Konieczne było uzyskanie zgody władz oświatowych, znalezienie odpowiednich pomieszczeń do nauki, a także znalezienie nauczycieli, którzy prowadziliby zajęcia.

Sprawami organizacyjnymi zajęli się aktywiści z Giżycka, Związek Ukraińców w Polsce i duchowieństwo. Intensywne działania mające na celu oficjalne otwarcie Zespołu Nauczania trwały 2 lata. Udało się załatwić wszystkie niezbędne formalności. Kuratorium w Suwałkach wyraziło zgodę na oficjalne otwarcie Zespołu Nauczania.

Zostało zwołane Zebranie Dyrektorów giżyckich szkół i na miejsce działalności Zespołu Nauczania wybrano Szkołę Podstawową nr 7, której dyrektorem był wówczas pan Zygmund Góra.

Pierwszą nauczycielką w Szkole Podstawowej nr 7 była pani Żanna Ostrzyńska, pochodząca z Ukrainy i pracowała do 1994 roku. Na miejsce Pani Żanny przyszła pani Jarosława Kobyłko, a pół roku później dołączyła Irena Patra. W Zespole uczyły również p. Maria Groch, Jarosława Orynczak, Natalia Muryn, Iwona Marczycha, a teraz uczy Anna Fylak i Mirosława Chochowska.

Warto wspomnieć o lekcjach muzyki, które były prowadzone od 2005 do 2017 roku przez pana Romana Rapitę.

Katechezę w Giżycku prowadziły s. Stefania Buczkowska, s. Josafata Bodnar, s. Magdalena Ożańska, s. Jeremija Pidłypczak, s. Daniela Szumna, s. Anna Drozd, s. Natalia Macina, s. Ołena Mańkut, a teraz religii uczy s. Franciszka Sałamaszek.


Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: SP7

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5