Sukces ucznia I LO w Olimpiadzie Statystycznej

2018-04-09 11:38:11(ost. akt: 2018-04-09 11:38:51)

Autor zdjęcia: Arch. I LO w Giżycku

Olbrzymim sukcesem zakończył się udział Kacpra Żurka, ucznia klasy Ib, w II edycji Olimpiady Statystycznej.
Ta interdyscyplinarna olimpiada jest organizowana przez Główny Urząd Statystyczny, a patronują jej m.in. Ministerstwo Edukacji Narodowej, kilkanaście polskich uczelni wyższych i Polskie Towarzystwo Statystyczne.

Kacper przeszedł pomyślnie przez kolejne etapy, osiągając najwyższy wynik w województwie warmińsko-mazurskimi i awansując do ścisłego finału rozgrywanego 13 marca 2018 roku w siedzibie GUS w Warszawie. Zdobył więc tytuł finalisty etapu centralnego i znalazł się wśród 30 najlepszych pasjonatów statystyki w Polsce. Warto też dodać, że do uzyskana tytułu laureata olimpiady zabrakło praktycznie trochę czasu - jak sam twierdzi, 45 minut na rozwiązanie trzech rozbudowanych zadań to zbyt mało.

Statystyka to nie tylko matematyka, jak sie wielu osobom wydaje. Kacper musiał wykazać się też olbrzymią wiedzą m.in. z geografii, przedsiębiorczości i WOS-u. Tym niemniej umiejętność analitycznego myślenia, którą rozwija dzięki matematyce, analiza danych, umiejętność wykonania odpowiednich obliczeń i wyciąganie właściwych wniosków, pozwoliły mu dotrzeć do ścisłego finału i już teraz zdobyć indeks do 10 krajowych uczelni.

Wagę sukcesu podnosi też fakt, że Kacper jest dopiero w pierwszej klasie. Gratulujemy!

Źródło: Artykuł internauty

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5