Hour Of Code

2017-12-19 15:18:31(ost. akt: 2017-12-19 15:21:13)

Autor zdjęcia: Szkoła Podstawowa nr 7 w Giżycku

W pierwszym tygodniu grudnia 04.12-08.12.2017 r. uczniowie giżyckiej "Siódemki" wzięli udział w Godzinie Kodowania.
Mottem na stronie https://code.org. jest: Każdy uczeń w każdej szkole powinien mieć możliwość nauki informatyki (computer science) Hadi Portavi, inicjator Godziny Kodowania.

Godzina Kodowania (The Hour of Code), organizowana w ramach Tygodnia Edukacji Informatycznej (Computer Science Education Week, USA), jest największą inicjatywę edukacyjną w historii, adresowaną do uczniów, nauczycieli i innych osób z całego świata. Cieszy się również dużą popularnością w Polsce.
W pierwszym tygodniu grudnia 04.12-08.12.2017r. uczniowie giżyckiej siódemki wzięli udział w Godzinie Kodowania.
Jedni byli zaskoczeni (Jak to? Będziemy grać?), inni zadowoleni (Na taką lekcje informatyki długo czekałem). Po krótkich wyjaśnieniach nauczyciela, uczniowie z ochotą zabrali się do kodowania korzystając z samouczków. Z początku dało się słyszeć głosy: Phi, jakie to łatwe!, ale z czasem te głosy przycichły, bowiem zadania stawały się bardziej skomplikowane. Jedni w milczeniu pokonywali trudności, inni próbowali zerknąć do kolegi czy koleżanki. Faktem jest, że wszyscy poradzili sobie doskonale. „Myślę, że nie będzie to ostatnia lekcja z kodowania” – Agnieszka Zima.

Bardzo dobrze sprawdziła się praca w parach – uczniowie współpracowali ze sobą, wymieniali pomysłami. Uczyli się używać pętli, wprowadzali warunek. Niektóre polecenia wymagały pomocy nauczyciela, ci bardziej dociekliwi nawet radzili sobie sami.
Kodowanie w starszych klasach przeprowadziły panie Joanna Danielczyk i Agnieszka Zima.

W klasie 3f uczniowie zgłębiali tajniki kodowania na zajęciach komputerowych u pani Marioli Szerenos. Mogli oni tego dnia przenieść się w bajkowy świat swoich bohaterów takich jak Kraina Lodu, „Minecraft” czy „Gwiezdne Wojny”. Sami stali się twórcami gier poprzez układanie gotowych bloczków. Zajęcia te poprzedziło wspólne tworzenie rozwiązań łamigłówek dla bohaterów bajki „Vaiana – skarb oceanu”. W czasie zajęć uczniowie mieli okazję przekonać się, że to wcale nie jest trudne i może dawać satysfakcję. Dzieci z ochotą przystąpiły do działań samodzielnie lub w parach, ale jednogłośnie stwierdziły, że były to bardzo ciekawe zajęcia, które uczyły ich cierpliwości, wytrwałości, a przede wszystkim myślenia.

Inicjatorem akcji w szkole była pani Joanna Danielczyk.


Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: SP7

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5