Polsko-niemiecka wymiana młodzieży w SP nr 1

2017-10-02 10:26:54(ost. akt: 2017-10-02 10:28:13)

Autor zdjęcia: Gimnazjum nr 1 w Giżycku

W dniach 18 - 24.09.2016r. uczniowie oddziałów gimnazjalnych obecnej Szkoły Podstawowej nr 1 w Giżycku już po raz trzynasty wzięli udział w polsko-niemieckiej wymianie młodzieży.
Tym razem sami byli gospodarzami spotkania, bo była to rewizyta gości z Niemiec - u nas, w Giżycku. Trzynaścioro gimnazjalistów pod opieką pań: Mariny Rudis-Rodak, Ewy Moszczyńskiej-Wierzchowskiej oraz Renaty Pawelec (koordynatorów projektu) miało okazję zaprezentować uczniom z Theodor-Litt-Realschule z Düsseldorfu piękno naszego regionu i miasta.

Nasi gimnazjaliści pokazali swoim partnerom zza Odry zaszyfrowane w zabawę w podchody atrakcje turystyczne tego miasta, praktyczną lekcję chemii z mnóstwem doświadczeń oraz Twierdzę Boyen. Nie mniej emocji wzbudził też Zamek Biskupów Warmińskich i czas spędzony w tzw. strefie aktywnej w „Warmińskich Termach” - w Lidzbarku Warmińskim. Wśród wielu rozrywek nie zabrakło też miejsca na edukację.

Podczas wspólnych warsztatów młodzież z dużym zaciekawieniem pozyskiwała informacje o turystyce naszego regionu. Tym razem nasi uczniowie w zespołach mieszanych mieli opracować i zaprezentować najciekawszą ofertę 1 dniowej wycieczki po Warmii i Mazurach tak, aby zaciekawić gości do tego stopnia, żeby w kolejnych latach odwiedzili nas ponownie. Zadanie to zostało wykonane na szóstkę.

Młodzież odwiedziła też świetnie rozwijający się zakład produkcyjny OSM/Giżycko- giżycką mleczarnię. Trzeba przyznać z dumą – nie tylko z zewnątrz poziom europejski. Uczniom przez cały okres pobytu towarzyszyła tym razem już zgoła jesienna i deszczowa pogoda z bardzo rześkim powietrzem i chłodnym wiatrem, który okazał się być jednak bardzo potrzebny w trakcie piątkowego żeglowania po Niegocinie.

Pod czujnym okiem świetnego fachowca, naszego trenera żeglarstwa, p. Mirka Ambrocha młodzi Niemcy ochoczo chwytali wiatr w żagle. Zaś wspólne grillowanie i podsumowanie projektu odbyło się na terenie Nadleśnictwa Giżycko i był to ostatni punkt programu. P. R. Pawelec, nauczyciel w-f/współkoordynator projektu przygotowała na tę okoliczność kilka sportowych konkurencji, dzięki którym wszyscy aktywnie i z uśmiechem na twarzy doskonale się bawili. Zarówno uczniowie, ich rodzice, jak też nasi partnerzy z Zachodu pozytywnie podsumowali całość spotkania, a kolejne punkty programu ocenili bardzo wysokimi notami. Rok szkolny nabiera rozpędu, a nasi gimnazjaliści wracają do codziennych szkolnych obowiązków nie tylko zadowoleni, osłuchani z językiem niemieckim i angielskim, ale też ze wzmożoną motywacją do nauki.

Projekt wymiany doszedł do skutku dzięki dofinansowaniu i ogromnemu merytorycznemu wsparciu ze strony Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży w Warszawie, jak też dotacji finansowej Włodarzy Miasta Giżycka.

Nieocenionym faktem było też osobiste zaangażowanie rodziców naszych uczniów, za co im serdecznie dziękujemy.
Koordynatorzy projektu: Marina Rudis-Rodak, Ewa Moszczyńska-Wierzchowska, Renata Pawelec.


Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: SP1

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5