Matma z Kropką w tle - święto kreatywności, talentu i odwagi

2017-09-18 09:34:21(ost. akt: 2017-09-18 09:38:02)

Autor zdjęcia: Ewa Ładna

"Kropka" Petera H. Reynoldsa zapoczątkowała Międzynarodowy Dzień Kropki, obchodzony na całym świecie 15 września jako święto kreatywności, talentu i odwagi w pokonywaniu trudności.
W książce tej przedstawiona jest historia dziewczynki o imieniu Vashti, która nie wierzyła w swoje możliwości. Na lekcji plastyki uparcie twierdziła, że nie potrafi malować. Nauczycielka cierpliwie czekała, aż Vashti podejmie próbę. Poprosiła dziewczynkę o postawienie kropki, a następnie podpisanie swojej pracy.

Nazajutrz, gdy Vashti weszła do klasy zobaczyła nad biurkiem nauczycielki swoją kropkę oprawioną w piękną pozłacaną ramkę. Była szczęśliwa, że jej kropka się spodobała, wisi w tak ważnym miejscu i wszyscy mogą ją podziwiać. Pomyślała sobie, że potrafi namalować jeszcze piękniejsze kropki i wszystkim to udowodni.
Otworzyła pudełko z farbkami, i zaczęła swoją przygodę z malowaniem kropek.

Wszyscy mogli podziwiać kropkowe obrazy Vashti na szkolnej wystawie. Tak oto dziewczynka dzięki mądrej nauczycielce uwierzyła w siebie, odkryła w sobie talent i odwagę.

15 września w Szkole Podstawowej nr 3 w Giżycku, na lekcjach matematyki u pani Ewy Ładnej, królowały więc kropki (nie tylko na ubraniach). Każda z lekcji rozpoczęła się od obejrzenia historii małej Vashti. Następnie uczniowie klasy 4b malowali określone liczby kropek w różnych kolorach.

Kiedy powstały kropkowe dzieła czwartoklasiści rzucali dwiema kostkami i otaczali pętlą tyle kropek, ile wynosiła suma oczek na kostkach. Trudniejsze zadanie miała klasa 7b, której uczniowie rozkodowywali hasła stosując alfabet Braille’a (złożony z samych kropek). Natomiast klasa 3b gimnazjum ćwiczyła zamianę liczb z systemu dwójkowego na dziesiątkowy i odwrotnie oraz kody ASCII (oczywiście z wykorzystaniem kropek).
Za rok kolejne „kropkowanie”!

Szkoła Podstawowa nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Giżycku


Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: ELad

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5