Skrzynka Korczakowska w Gimnazjum nr 2

2017-04-03 09:40:15(ost. akt: 2017-04-03 09:42:27)

Autor zdjęcia: Gimnazjum nr 2 im. Chwały Oręża Polskiego w Giżycku

"Najważniejszą wartość mają listy, w których ktoś pisze, czego nie może powiedzieć rodzicom albo nie wolno powiedzieć w szkole. To, o czym dzieci mówią między sobą, a teraz mają możność szczerze powiedzieć, bez wstydu i strachu, że je wyśmieją" - Janusz Korczak.
Od 20 marca 2017 r. w naszej szkole działa Skrzynka Korczakowska, do której wszyscy uczniowie mogą anonimowo wrzucać listy z prośbami, pytaniami i skargami. Inicjatorką zakładania skrzynek korczakowskich jest sędzia Anna Maria Wesołowska, znana wszystkim z programu TV Sędzia Anna Maria Wesołowska, która będąc w naszym gimnazjum mówiła:

„Jestem sędzią, prawie 30 lat orzekałam w sprawach karnych. Kilkanaście lat temu zauważyłam, że problem przestępczości młodzieżowej zaczyna narastać. Konsumpcyjny model życia, odwrót od świata wartości spowodowały, że naszym dzieciom zaczęły się zacierać granice między dobrem a złem, wygłupem a przestępstwem, żartem a wykroczeniem. Kiedy pytam młodocianego sprawcę, dlaczego kopnął, wymusił, nękał koleżankę czy kolegę, najczęściej odpowiada: nie sądziłem, że to może być przestępstwo. Skoro rocznie ponad 50 tysięcy dzieci w wieku 15 – 17 lat popełnia około 120 tysięcy czynów karalnych, niezbędna jest edukacja prawna młodzieży. Potrzebne są działania, które przybliżą młodym ludziom podstawowe zasady wynikające z prawa karnego, wykroczeń, a tak naprawdę pozwolą wrócić do świata wartości”.

Po jej pierwszej wizycie u nas, jesienią powstał w bibliotece kącik prawniczy, teraz skrzynka, która ma być pomocna szczególnie wówczas, gdy trudno jest wprost zareagować, kiedy mamy do czynienia ze zmową milczenia, albo nie wiemy do kogo się zwrócić o pomoc. Warto wówczas omówić problem, porozmawiać na forum całej szkoły, albo w mniejszym gronie. Gdy zaczynamy szczerze rozmawiać mamy więcej odwagi łatwiej nam powiedzieć o tym, co boli, co przeszkadza.

Jakie sprawy można między innymi zgłaszać:
- Jeśli jest się ofiarą lub świadkiem agresji lub przemocy
- Jeśli wie się, że komuś dzieje się krzywda
- Jeśli się jest krzywdzonym przez dorosłych
- Jeśli dokuczają komuś rówieśnicy i ktoś sobie z tym nie radzi
- Jeśli ktoś ma pytanie natury prawnej i jest w kłopotach
- Jeśli ktoś jest w trudnej sytuacji i nie wie jak rozwiązać swój problem
- Jeśli ktoś nie ma się do kogo zwrócić, nie wie komu może zaufać

Każdy może liczyć na pomoc, nie jest sam w szkole. To uczniowie decydują, w jakiej formie chcą uzyskać odpowiedź, z kim chcą rozmawiać. Mogą zostawić informację z nr telefonu, adresem mailowym lub poprosić o indywidualne spotkanie. Jeśli tego nie zrobią odpowiedź będzie umieszczona na tablicy w kąciku prawniczym do wiadomości dla wszystkich. Nadawca pozostanie ANONIMOWY!

Gimnazjum nr 2 im. Chwały Oręża Polskiego w Giżycku


Źródło: Artykuł internauty

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5