Według szkół jest dobrze, a uczniowie obładowani niczym wielbłądy

2015-09-25 08:00:00 (ost. akt: 2015-09-25 08:11:59)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Czy są szanse, aby w giżyckich podstawówkach powstały szafki na książki, aby uczniowie nie musieli dźwigać na plecach ciężarów ponad ich siły?
Według zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego ciężar tornistra szkolnego nie powinien przekraczać od 10 do 15 proc. masy ciała dziecka. Taka jest teoria. Każdy rodzic wie, jak ciężkie plecaki dźwigają ich dzieci do szkoły. Czasem ten ciężar przeraza nawet dorosłego.

Mimo obietnic ze strony resortu edukacji, że kręgosłupy dzieci nie będą już nadwerężane, a nawet rozporządzenia z 1 września 2009 roku, według którego "w pomieszczeniach szkoły lub placówki zapewnia się uczniom możliwość pozostawiania części podręczników i przyborów szkolnych”, sytuacja nie poprawia się.

Z pytaniem o szansę na powstanie pomieszczeń lub szafek w giżyckich szkołach zwróciliśmy się do burmistrza miasta Wojciecha Iwaszkiewicza. Otrzymaliśmy szczegółową odpowiedź dotyczącą każdej szkoły:

Zespół Szkół nr 1: nie ma szafek uczniowskich na korytarzach i w pracowniach. Powodem tego jest przede wszystkim brak miejsca na holu na parterze i piętrze oraz brak funduszy na zakup szafek. W salach lekcyjnych uczniowie mają możliwość pozostawienia podręczników, zwłaszcza uczniowie klas 1-3 SP, starsi uczniowie również mogą pozostawić w klasach swoje książki, ale rzadko z tej możliwości korzystają, ponieważ nie posiadają drugiego kompletu podręczników w domu. W szatniach szkolnych dzieci kl. 4-6 i 1-3 gimnazjum często przechowują obuwie sportowe na zajęcia wychowania fizycznego. Najmłodsi uczniowie (kl. 1-3 SP) mają szafki lub miejsce w szatni na obuwie, które zmieniają podczas pobytu w szkole.

Szkoła Podstawowa nr 4: wszyscy uczniowie klas I-VI mają możliwość pozostawiania w klasie podręczników, materiałów i przyborów do plastyki, techniki - w klasach są w tym celu wydzielone miejsca. Najczęściej są to: szafki, półki w regałach. Obuwie obowiązujące na zajęciach wychowania fizycznego może być pozostawione w workach, w szatni szkolnej.

Szkoła Podstawowa nr 6: uczniowie mają możliwość pozostawienia w pomieszczeniach klasowych
a) części książek np. do muzyki - kl. II, do religii i języka angielskiego jeżeli nie jest zadana praca domowa - kl. I
b) "wyprawek" do zajęć technicznych kl. I - III i plastycznych kl . I - VI
c) strojów gimnastycznych kl I-III
Podręczniki i przybory szkolne pozostawiane są w szatni, na półkach w salach lekcyjnych, nie są to osobne szafki dla każdego ucznia.

Szkoła Podstawowa nr 7: szafki zostały udostępnione 2 klasom, ze względu na dwuzmianowy charakter pracy szkoły nie ma możliwości udostępnienia szafek większej liczbie dzieci w salach. Zostaną zakupione w przyszłości po zarezerwowaniu środków na ten cel i miejsca w szkole.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Małgorzata #1822660 | 89.229.*.* 25 wrz 2015 19:06

    To chyba jakieś celowe działanie... papier tzw. "kredowy" czyli nabłyszczany w podręcznikach. 30 lat temu był zwykły papier, a i tak teczka była ciężka, a teraz dorzucając zwiększoną gramaturę papieru, pół kg ważący napój i jeszcze inne akcesoria dochodzimy do wagi, jakiej nie miały nasze teczki!

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5