X Międzynarodowy Turniej Ekologiczny „Nadzieja Ziemi"
2015-06-19 12:02:52(ost. akt: 2015-06-19 12:08:28)
Hasło tegorocznego konkursu to „Martwe drewno jako środowisko życia zwierząt”.
Ania Ciepła, Kamila Popławska i Maciej Wiśniewski, uczniowie klasy II a Publicznego Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Wilkasach, uczestniczyli 12 czerwca 2015 r. w X Międzynarodowym Turnieju Ekologicznym „NADZIEJA ZIEMI”, który odbył się w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. M. Zaruskiego w Węgorzewie. Hasło tegorocznego konkursu to „Martwe drewno jako środowisko życia zwierząt”. Turniej organizowany był z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska.
Do udziału zachęciła nas pani Zofia Nikitiuk, nauczycielka biologii w naszym gimnazjum. Z zainteresowaniem zapoznaliśmy się z celami tego przedsięwzięcia, czyli poznaniem roli martwego drewna w przyrodzie oraz zwierząt w nim żyjących, poszerzeniem wiedzy o owadach, w tym głównie chrząszczach i propagowaniem postaw proekologicznych.
Chcieliśmy sprawdzić swoje umiejętności i wiedzę w rywalizacji przyrodniczej z innymi grupami m. in. z gimnazjum w Węgorzewie, Więckach, Srokowie, Wydminach, Kruklankach, Baniach Mazurskich, Czerniachowsku z Rosji i dwóch drużynach z Litwy (w sumie 11 drużyn).
Przygotowując się do konkursu poznawaliśmy, morfologię i anatomię owadów (do testu), przygotowaliśmy prezentację multimedialną o jelonku rogaczu.
Organizacja konkursu była bardzo sprawna, po indywidualnym rozwiązaniu testu wyszliśmy do przyszkolnego parku, gdzie młodzież licealna miała przygotowane stoiska z różnymi zadaniami, np. rozpoznawaniem gatunków owadów na podstawie informacji źródłowych, rysunków i własnej wiedzy, rozpoznawaniem drzew iglastych po gałązkach i igłach, określaniem owadów żyjących w martwym drewnie i ściółce leśnej na podstawie żywych okazów i najtrudniejsze zadanie to rozpoznawanie gatunków drzew po wyglądzie kory na pniu i obserwacji naturalnie rosnących drzew z wykorzystaniem planu.
Ostatnim etapem była prezentacja multimedialna o wybranym chrząszczu, mieszkańcu martwego drewna. Tu liczyła się pomysłowość i sposób przekazania informacji oraz kreatywność przygotowanej prezentacji. W oczekiwaniu na wyniki wysłuchaliśmy koncertu na dwa klarnety i kilku piosenek zaśpiewanych przez uczennicę szkoły.
Najprzyjemniejszy moment to wręczenie nagród. Znaleźliśmy się w jednej z ośmiu drużyn, które zajęły IV miejsce, na pamiątkę otrzymaliśmy lornetki turystyczne i dyplomy. Jesteśmy bardzo zadowoleni z udziału w turnieju, szczególnie praktycznych zajęciach terenowych. Teraz wiemy jak lepiej się przygotować i dlatego zapowiadamy się znów za rok.
Gimnazjum Publiczne w Wilkasach
Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:
Źródło: Artykuł internauty
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez