Zarząd Powiatu w Giżycku wypowiedział umowę Grupie Nowy Szpital

2015-03-27 08:40:10(ost. akt: 2015-03-27 13:34:37)
Zdjęcie jest ilustracją teksu - radni powiatowi w czasie obrad

Zdjęcie jest ilustracją teksu - radni powiatowi w czasie obrad

Autor zdjęcia: Archiwum GG

Zarząd Powiatu w Giżycku wypowiedział 26 marca umowę operatorską na zarządzenie szpitalem Grupie Nowy Szpital ze Szczecina. GNS nie uznaje wypowiedzenia.
Starosta Wacław Strażewicz o decyzji wypowiedzenia umowy operatorskiej Grupie Nowy Szpital poinformował opinię publiczną na sesji Rady Powiatu 26 marca. Współpraca powiatu giżyckiego z GNS trwała 2 lata.

Wypowiedzenie umowy — jak przekazał nam starosta Wacław Strażewicz - to kilkanaście punktów zastrzeżeń dotyczących niewywiązywania się Grupy Nowy Szpital z tejże umowy. Ostatecznym impulsem do podjęcia takiej decyzji okazała się próba odwołania prezesa zarządu "Szpitala Giżyckiego" Anetty Gaweł przez GNS. Ocena pracy pani prezes dokonana przez Zarząd Powiatu jest zdecydowanie odmienna od opinii GNS. 
Jednocześnie 26 marca odwołano przedstawiciela GNS z Rady Nadzorczej spółki "Szpital Giżycki" (rada składa się z trzech osób).


OŚWIADCZENIE STAROSTY GIŻYCKIEGO

W czwartek 26 marca 2015r. została wypowiedziana ,,Grupie Nowy Szpital” sp. z o.o w Szczecinie (GNS) umowa o zarządzanie Szpitalem Giżyckim, która obowiązywała od 04 marca 2013 r. Wypowiedzenie z dniem wczorajszym stało się skuteczne. Jednocześnie Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników odwołało przedstawiciela GNS Szczecin w Radzie Nadzorczej Spółki „Szpital Giżycki” sp. z o.o. W związku z pogarszającą się atmosferą w giżyckim szpitalu oraz licznymi krytycznymi stanowiskami radnych Rady Powiatu w Giżycku, grup zawodowych lekarzy, pielęgniarek i wszystkich związków zawodowych, dotyczącymi metod zarządzania GNS, wielokrotnie proponowałem „Grupie Nowy Szpital” ze Szczecina polubowne rozwiązanie umowy. Niestety bezskutecznie. Propozycja nasza spotkała się z kategorycznym odrzuceniem. W tej sytuacji wobec kolejnych prób destabilizacji działalności szpitala i organów spółki „Szpital
Giżycki” sp. z o.o. podjęliśmy decyzję o wypowiedzeniu „Grupie Nowy Szpital” umowy o zarządzanie.
Głównymi przyczynami podjęcia tej decyzji były:
1. utrata zaufania samorządu Powiatu Giżyckiego oraz pracowników szpitala do „Grupy Nowy Szpital” ze Szczecina, zarządzającej szpitalem giżyckim;
2. permanentne wymuszanie przez „Grupę Nowy Szpital” na Powiecie Giżyckim jako właścicielu szpitala, decyzji o odwołaniu prezesa spółki bez podania ważnych powodów;
3. Naruszenie kilku istotnych postanowień umowy o zarządzanie.
Jednocześnie pragnę zapewnić, że powyższe decyzje nie mają wpływu na bieżące funkcjonowanie szpitala i bezpieczeństwo pacjenta. Dotyczą jedynie uporządkowania kwestii zarządzania placówką.
Wszyscy Państwo korzystający z usług giżyckiej placówki mogą się czuć bezpiecznie.
Wacław Strażewicz
Starosta Giżycki
Giżycko, 27.03.2015


KOMUNIKAT GRUPY NOWY SZPITAL


26 marca 2015
W związku z otrzymaniem w dniu dzisiejszym od Powiatu Giżyckiego dokumentu zatytułowanego „Wypowiedzenie umowy z dnia 28 stycznia 2013r. na zarządzanie spółką „Szpital Giżycki” z ważnych powodów” Grupa Nowy Szpital pragnie wyrazić najwyższe zaniepokojenie działaniami podejmowanymi przez Powiat Giżycki. Wypowiedzenie to pozbawione jest faktycznych podstaw, narusza przepisy prawa i postanowienie zawartej umowy. W tym stanie rzeczy oświadczenie to, nie wywołuje żadnych skutków prawnych a umowa pozostaje w mocy. Podjęte przez Powiat Giżycki działania mają bezprecedensowy charakter i jako takie wykraczają poza wszelkie dopuszczalne przepisami prawa zachowania. Treść doręczonego nam pisma jednoznacznie dowodzi, że jest ono konsekwencją uzyskanej przez Grupę Nowy Szpital ochrony prawnej od sądu powszechnego.
Trzeba szczególnie podkreślić, że to Powiat Giżycki naruszył reguły umowy operatorskiej pozbawiając Grupę Nowy Szpital wpływu na działanie Szpitala Giżyckiego. To Powiat Giżycki naruszył umowę operatorską nie wykonując wniosku Grupy Nowy Szpital o powołanie rekomendowanego przez GNS kandydata na stanowisko prezesa zarządu Szpitala. Te rażąco nieprawidłowe działanie Powiatu Giżyckiego zostało dostrzeżone przez sąd, który podkreślił również możliwość wyrządzenia Grupie Nowy Szpital przez takie działania Powiatu Giżyckiego szkody majątkowej o znacznych rozmiarach.


Dzisiaj Powiat Giżycki w odpowiedzi na druzgocąco negatywną ocenę sądu wypowiada umowę Grupie Nowy Szpital wprost wskazując, że uzyskanie sądowej ochrony jest podstawą tego wypowiedzenia. Jako sytuację bez precedensu należy uznać sytuacje, gdzie przedstawiciel władzy samorządowej w ramach reperkusji, kary za uzyskanie przez Spółkę sądowej ochrony rozwiązuje umowę.
Tego rodzaju zachowanie Powiatu Giżyckiego nie znajduje precedensu w funkcjonowaniu jednostek samorządu terytorialnego. Stanowi ono wyraźne lekceważenie obowiązującego prawa, przyjętych przez Powiat Giżycki zobowiązań, a przede wszystkim decyzji sądu. Władze Powiatu Giżyckiego w sposób autorytarny nie mają zamiaru respektować ani przepisów prawa ani płynących z tych przepisów ograniczeń ani tym bardziej decyzji sądów.
Taka sytuacja jest nie do przyjęcia w państwie prawa, w związku z czym Grupa Nowy Szpital będzie zmuszona do podjęcia dalszych kroków prawnych względem Powiatu. 

Marta Pióro

Rzecznik prasowy

Grupa Nowy Szpital
Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.  Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się  informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Komentarze (10) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. dealer #2224930 | 88.156.*.* 18 kwi 2017 09:11

  Patrz dile pana Nojmana PO i spółki ze Szczecina.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. def #1705779 | 31.63.*.* 4 kwi 2015 08:59

  Po cholerę jakaś szemrana spółka, kiedy szpital ma prezesa? Rada Powiatu powinna bezzwłocznie odwołać Starostę z zajmowanej funkcji.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 3. indygo #1701474 | 62.233.*.* 30 mar 2015 09:32

  Oczywiście nie chodzi tu o Pana Orkisza - chodzi o podkreślenie "Jednak wydawanie pieniędzy na konsultacje dyrektora w Olkuszu z dyrektorem w Szczecinie w kwocie ok. 100 000 miesięcznie, brak jakichkolwiek inwestycji, ciągła zamiana prezesów, wysokie wynagrodzenia Zarządu i odprawy" to ponad milion zł rocznie! Za talie pieniądze Giżycko może mieć managera z górnej półki.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

 4. ja #1701094 | 89.229.*.* 29 mar 2015 15:37

  kiedyś zwolennicy gns dziś przeciwnicy, była p.dyrektor mrągowskiego szpitala była gorącym zwolennikiem gns-u dziś przeciwnik co się stało zabrakło stołka dla p. radnej w szpitalu,

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)

  1. on #1700198 | 94.254.*.* 28 mar 2015 09:33

   W gns taki zwyczaj że pozbywają sie doświadczonych presesow

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   Pokaż wszystkie komentarze (10)
   2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5