O hipoterapii słów kilka

2015-03-02 10:27:35(ost. akt: 2015-03-02 10:30:41)
Dzięki hipoterapii można nabyć i rozwinąć nowe umiejętności oraz rozwinąć pozytywne relacje społeczne

Dzięki hipoterapii można nabyć i rozwinąć nowe umiejętności oraz rozwinąć pozytywne relacje społeczne

Autor zdjęcia: Arch. prywatne

O zbawiennym wpływie zwierząt na zdrowie ludzi pisano wiele i temat ten nie budzi żadnych kontrowersji. Warto jednak przyjrzeć się bliżej hipoterapii, gdyż staje się ona jedną z najczęściej zalecanych przez lekarzy form terapeutycznych.
Według Polskiego Towarzystwa Hipoterapeutycznego hipoterapia jest ukierunkowanym działaniem terapeutycznym mającym służyć poprawie funkcjonowania człowieka w sferach: fizycznej, emocjonalnej, poznawczej i/lub społecznej, podczas którego specjalnie przygotowany koń, stanowi integralną część procesu terapeutycznego. Realizowana jest przez wykwalifikowanego hipnoterapeutę zgodnie z zaleceniami lekarza kierującego na hipoterapię i we współpracy z innymi specjalistami prowadzącymi danego pacjenta.

Na czym zatem polega oddziaływanie hipoterapii?
Otóż w sferze fizycznej podnosi ogólną sprawność pacjenta, poprawia motorykę oraz orientację w przestrzeni i schemacie własnego ciała, stymuluje czucie głębokie i powierzchniowe. Hipoterapia wpływa także na wzrost motywacji i akceptację procesu terapeutycznego pacjenta. Do tego zwiększa poczucie własnej wartości i zmniejsza tym samym oddziaływanie zaburzeń emocjonalnych. Łatwo zatem wywnioskować, że ma ogromny wpływ na kształtowanie sfery emocjonalnej człowieka. Sfera poznawcza to nic innego jak odbieranie rzeczywistości za pomocą zmysłów. Gdy któryś ze zmysłów nie funkcjonuje jak należy, warto spróbować hipoterapii, bowiem stymuluje ona odbiór wrażeń zmysłowych. Poprawia także percepcję wzrokową i słuchową. Zmusza właściwie pacjenta do poświęcenia uwagi, wzmożonego wysiłku pamięciowego oraz rozwijania mowy. Najważniejsze w tym wszystkim jest jednak to, że dzięki hipoterapii można nabyć i rozwinąć nowe umiejętności oraz rozwinąć pozytywne relacje społeczne.


Wśród zajęć hipoterapeutycznych wymienić należy:
• fizjoterapię na koniu, czyli gimnastykę leczniczą na koniu poruszającym się stępem, mającą na celu usprawnienie ruchowe; prowadzoną przez fizjoterapeutę lub pod jego kierunkiem,
• psychopedagogiczną jazdę konną i woltyżerkę – zespół działań jeździeckich, pedagogicznych i psychologicznych podejmowanych w celu usprawnienia intelektualnego, poznawczego, emocjonalnego i fizycznego; prowadzona przez psychologa, pedagoga, terapeutę zajęciowego lub pod ich kierunkiem,
• terapia kontaktem z koniem, której celem jest nawiązanie kontaktu pacjenta ze zwierzęciem, z otaczającym środowiskiem, wreszcie z innymi ludźmi, stworzenie sytuacji terapeutycznej, a nie samo dosiadanie konia; prowadzona przez psychologa, pedagoga, lekarza psychiatrę lub pod ich kierunkiem.
Z tej formy terapii może korzystać właściwie każda osoba niepełnosprawna, cierpiąca na jakąkolwiek chorobę czy zaburzenie.
Hipoterapia, jako forma wpływająca na poprawę funkcjonowania dziecka, stosowana jest w takich schorzeniach i zaburzeniach rozwoju jak: mózgowe porażenie dziecięce, urazy czaszkowo-mózgowe, choroby i zaburzenia psychiczne, ociemniałość, niedowidzenie, wady postawy, stany po amputacji czy wady rozwojowe kończyn, Zespół Down’a, zaburzenia emocjonalne i umysłowe, niedostosowanie społeczne. Dorośli też mogą odczuć pozytywne efekty hipoterapii. Tego rodzaju zajęcia służą przede wszystkim osobom: chorującym na stwardnienie rozsiane, w stanach po udarze, w stanach po urazach czaszkowo – mózgowych, cierpiącym na choroby i zaburzenia psychiczne oraz uzależnionym.


W Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Giżycku hipnoterapeutą jest Emanuel Zeman. Zajęcia hipoterapeutyczne prowadzi w „Ośrodku Jeździeckim „Anula”” w Nowym Harszu.

Autor tekstu: Emanuel Zeman

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: SOSWmonika

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. człek #1685622 | 89.229.*.* 9 mar 2015 21:19

    Myślę,ze to musi być super sprawa - popieram.

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5