Stan świerków w Lesie Miejskim jest alarmujący

2025-05-20 11:00:00(ost. akt: 2025-05-20 11:36:19)

Autor zdjęcia: Nadleśnictwo Giżycko

W związku z wystąpieniem gradacji kornika drukarza w kompleksie leśnym Uroczysko Las Miejski koło Giżycka usuwane będą świerki zasiedlone przez tego owada.
W wyniku lustracji drzewostanów przeprowadzonej na początku 2025 roku przez Zespół Ochrony Lasu w Olsztynie oraz pracowników Nadleśnictwa Giżycko, stwierdzono alarmujący stan świerków w kilku oddziałach leśnych Leśnictwa Zielony Dwór.

- Główną przyczyną ich zamierania jest intensywna aktywność kornika drukarza, której sprzyjają długotrwałe susze i wysokie temperatury- informuje Nadleśnictwo Giżycko. - Usunięcie drzew zasiedlonych przez tego owada to niezbędny krok, aby zahamować proces zamierania kolejnych partii lasu. Działanie to ma na celu ochronę pozostałych drzewostanów oraz odbudowę stabilności ekosystemu.

Prace rozpoczęły się 15 maja i obejmują wyłącznie świerki zasiedlone przez kornika drukarza. Nadleśnictwo na usunięcie drzew uzyskało zgodę Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie oraz pozwolenie Warmińsko-Mazurskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na wykonanie zrębów sanitarnych na obszarach wpisanych do rejestru zabytków. Opinia Zespołu Ochrony Lasu w Olsztynie wskazuje na konieczność natychmiastowego usunięcia zasiedlonych drzew w celu zahamowania dalszego rozwoju gradacji i ochrony zdrowotności drzewostanów.

- Wszystkie działania są zgodne z obowiązującym prawem i prowadzone z poszanowaniem wartości przyrodniczych oraz kulturowych lasu. Uroczysko Las Miejski znajduje się na liście obszarów HCVF 6, dlatego jego ochrona ma dla nas charakter priorytetowy - zapewniają leśnicy. - Prace są konsultowane z Zespołem Lokalnej Współpracy ds. Lasu Miejskiego oraz specjalistami z zakresu ochrony środowiska. Naszym celem jest ochrona przyrody i dziedzictwa kulturowego tego miejsca. Podjęte działania są niezbędne, by zahamować rozwój gradacji kornika drukarza, chronić zdrowe partie lasu i zachować jego zdolność do regeneracji. Zdajemy sobie sprawę, że decyzje te mogą budzić pytania i wątpliwości – jednak są one odpowiedzialną reakcją na realne zagrożenie.
oprac. KT

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B