Mazury – raj dla miłośników aktywnego wypoczynku

2024-09-11 20:31:05(ost. akt: 2024-09-11 20:33:45)   Artykuł sponsorowany
Kraina Tysiąca Jezior co roku przyciąga pasjonatów natury oraz spokoju, jak i miłośników naprawdę aktywnego odpoczynku. Piękna przyroda, gęste lasy, czyste wody jezior i ciekawe miasteczka – to wszystko sprzyja udanemu wypoczynkowi. Osoby, które nie przepadają za błogim nicnierobieniem znajdą tutaj dla siebie wiele sposobów na aktywne wakacje. Co można robić na Mazurach?

Na Mazury, popływać łajbą z tektury…

Żeglarstwo to oczywiście sztandarowa dyscyplina Mazur. Setki jezior o różnym stopniu żeglowności i zróżnicowanych wiatrach oferują możliwość zarówno szlifowania swojego kunsztu, jak i nauki żeglowania od podstaw. Dla osób posiadających uprawnienia wynajem łódki czy jachtu nie będzie żadnym problemem, ponieważ mariny wraz z wypożyczalniami są nad każdym możliwym akwenem. Początkujący mogą skorzystać z nauki u doświadczonych sterników i kapitanów, zrywając pierwsze wanty pod okiem wprawionych żeglarzy.

Bez względu na to, czy wybierzesz oblegane przez profesjonalistów Mikołajki w pobliżu jeziora Śniardwy, czy mniejsze Siemiany nad Jeziorakiem, idealnym do nauki stawiania żagli, sprawdź jaką ofertę noclegową ma dla Ciebie portal Triverna.

Kajakiem przez mazurskie wody

Spływy kajakowe na terenie Mazur to także jedna z bardziej popularnych rozrywek urlopowych. Spławne mazurskie rzeki umożliwiają powolną wędrówkę z nurtem, a przy okazji oczarowują kajakarzy przepięknymi widokami. Z kolei relaksująca przeprawa przez jeziora to świetny sposób na chwilowe odcięcie się od gonitwy dnia codziennego. 

Setki doskonałych szlaków kajakowych (np. bardzo popularny spływ Krutynią) umożliwiają również podglądanie przyrody (wydry, bobry, kormorany) oraz spojrzenie od innej strony na zabytkowe przeprawy, mosty i architektoniczne perełki stojące przy brzegach. Mazury są gotowe zarówno na wytrawnych kajakarzy, którzy sami planują trasy spływów, jak i na początkujących adeptów wiosłowania – z łatwością można wynająć nie tylko sam kajak, ale także wziąć udział w spływie z przewodnikiem.

Jadę na rowerze do byle gdzie

Mazury są wręcz pocięte szlakami rowerowymi! Od tras prowadzących wokół konkretnych jezior (np. wokół jeziora Mamry o długości 41 km), po ciągnące się przez całe Mazury (np. Wschodni Szlak Rowerowy od Elbląga do Żytkiejmy, liczący prawie 400 km długości). 

Rowerowe trasy często prowadzą wokół lub obok ciekawych mazurskich atrakcji – nie tylko samych jezior, ale również zabytków (np. rowerowy szlak wokół miejscowości Ryn, który biegnie do grodziska z epoki żelaza i zamku krzyżackiego Ryn). Wiele szlaków jest podzielonych na mniejsze i łatwe odcinki, dlatego idealnie nadają się nawet dla niewprawnych rowerzystów czy rodzin z dziećmi. 

Pieszo pośród lasów i jezior

Amatorzy pieszych wycieczek będą żałowali, że wcześniej nie wyprawili się na Mazury. Dobrze oznaczone szlaki turystyczne prowadzą wzdłuż linii brzegowej jezior, przez gęste, piękne lasy (np. Puszcza Piska) oraz ciekawe wioseczki. Ich różnorodność zarówno pod względem długości, jak i trudności gwarantuje, że zarówno początkujący piechur, jak i wytrawny turysta znajdą odpowiedni szlak dla siebie.

Przy okazji pieszych wędrówek często można zobaczyć skarby i cuda Mazur, do których nie da się dotrzeć w inny sposób – magiczne kapliczki w środku lasu, urokliwe, stare chatki, piękne, pełne spokoju polany, a także wiele małych, lokalnych galerii, muzeów i miejsc kultury, których próżno szukać w standardowych przewodnikach.

Mazury są idealnym regionem na aktywny wypoczynek, połączony ze spokojną kontemplacją piękna mazurskiej przyrody. Planując swój pobyt, koniecznie sprawdź, co ma do zaoferowania baza hotelowa na Triverna.pl.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5