Alkohol, woda i skuter to złe połączenie
2024-08-13 08:29:41(ost. akt: 2024-08-13 08:40:56)
Niektórzy miłośnicy naszych jezior zapominają o trzeźwości podczas prowadzenia łodzi motorowych. Policyjni wodniacy z Giżycka zatrzymali dwóch nieodpowiedzialnych sterników.
Policyjni wodniacy pełnili służbę na jeziorze Tajty. Na wysokości miejscowości Wilkasy zauważyli osobę pływającą skuterem wodnym w sposób naruszający przepisy i bezpieczeństwo. W miejscu gdzie było ograniczenie prędkości do 12 km/h, mężczyzna sterujący skuterem wprowadzał jednostkę w ślizg i wytwarzał fale.
Policjanci zatrzymali sternika do kontroli, w trakcie której okazało się, że nie posiadał on przy sobie wymaganych dokumentów, a ponadto po przeprowadzonym badaniu na zawartość alkoholu w organizmie okazało się, że miał ponad pół promila alkoholu.
Drugi nietrzeźwy za sterami skutera został zatrzymany do kontroli na jeziorze Bocznym. Badanie stanu trzeźwości wykazało, że 54-latek miał blisko 0,5 promila alkoholu w organizmie.
Obaj panowie wytłumaczą swoje nieodpowiedzialne zachowanie przed sądem. Za kierowanie skuterem wodnym w stanie nietrzeźwości grozi kara nawet do 3 lat pozbawienia wolność.
Policyjni wodniacy przypominają!
Tak jak kierowców na drodze, tak sterników na wodzie obowiązujące przepisy i zasady bezpieczeństwa, których należy bezwzględnie przestrzegać.
Osoba, która wsiada za stery jednostki pływającej o napędzie mechanicznym o mocy silnika powyżej 10 kW musi posiadać patent sternika motorowodnego, który należy okazać podczas kontroli.
Warto również pamiętać, że jednostki pływające wyposażone w silnik o mocy większej niż 15 kW podlegają wpisowi do rejestru statków i w czasie kontroli wymagany będzie dokument rejestracyjny. W obu przypadkach za zlekceważenie obowiązujących przepisów grozi mandat karny w kwocie od 20 do 500 złotych.
W przypadku sternika, który będzie znajdował się w stanie nietrzeźwości musi on liczyć się z surowymi konsekwencjami, grozi mu kara do 3 lat pobawienia wolności, sądowy zakaz oraz wysoka grzywna. Jeśli natomiast sternik podczas kontroli jest w stanie po użyciu alkoholu, czyli ma od 0,2 do 0,5 promila alkoholu w organizmie, to odpowiada za popełnione wykroczenie. Grozi mu wówczas kara grzywny.
Należy również przypomnieć, że pływanie kajakiem, rowerem wodnym, czy żaglówką bez silnika w stanie nietrzeźwości jest wykroczeniem, a jego sprawcę policjanci mogą ukarać mandatem w wysokości nawet do 500 złotych lub skierować sprawę do sądu.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez