Krzysztof Gajewski wpław po rekord. Trzecia próba na mazurskich jeziorach

2024-08-04 10:51:09(ost. akt: 2024-08-04 12:13:09)

Autor zdjęcia: Krzysztof Gajewski/Facebook

“Wpław po Rekord 170” to próba pobicia rekordu świata przez Krzysztofa Gajewskiego w pływaniu długodystansowym w kategorii “The Longest Lake Swim”. Planowany start 7 sierpnia o godz. 15 na plaży COS OPO w Giżycku.
Trasa obejmuje trzy pętle o długości 56 km na jeziorach Kisajno, Mamry, Święcajty, Dargin. Start i meta odbędzie się na plaży Centralnego Ośrodka Sportu - Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Giżycku. Start 7 sierpnia o godz. 15, a szacowana godzina mety - 10 sierpnia o godz. 15.

Jeżeli warunki pogodowe i stanu pływaka będą sprzyjające próba zajmie około 72 h. Jest to trzecie podejście do tego wyzwania. Podobną próbę przepłynięcia takiego dystansu na wodach Wielkich Jezior Mazurskich Krzysztof Gajewski podejmował w 2019 i 2021 roku.

Bicie rekordu musi odbyć się według określonych zasad, które wyznaczają międzynarodowe organizacje pływackie (Marathon Swimmers Federation), a jest to pływanie bez dodatkowego sprzętu wspomagającego - bez płetw, pianki neoprenowej, bez stawania na dnie, łapania się łodzi, snu i wychodzenia z wody. Będzie to wtedy również najdłuższy czas pływania, jakiego do tej pory jeszcze żaden pływak nie uzyskał.

Krzysztof Gajewski to pływak długodystansowy i lodowy, który ma bardzo duże doświadczenie w pływaniu w wodach otwartych. Jego projekty wiążą się z przekraczaniem granic ludzkich możliwości. Zdobywał wiedzę na temat reakcji organizmu poddając się nierzadko ekstremalnym warunkom m. in. pływanie lodowe (6 km, 1h 46 min), pływanie bez snu przez 48 h, pływanie wewnątrz lodowca Hintertux 3250 m n.p.m.

Przez cały czas płynięcia bezpośrednio przy pływaku będą znajdować się dwa kajaki (po jego obydwu stronach) i łódź uprzywilejowana WOPR wraz z ekipą doświadczonych lekarzy, ratowników medycznych i wodnych. Wydarzenie jest organizowane zgodnie z obowiązującymi przepisami, wymaganymi zgodami i przy współpracy z lokalnymi służbami.

Pływanie będzie można śledzić on-line poprzez udostępnionego tracka satelitarnego, który będzie pokazywał postępy pokonanej trasy oraz na żywo z brzegu w punktach widocznych pływaka.


Ogólne zasady pływania długodystansowego na świecie:
Zasady w świecie pływania długodystansowego Open Water panują jak te uznawane podczas przepraw, na przykład, na znanym dla wielu - Kanale La Manche: pływak, może mieć na sobie tylko czepek, okularki i kąpielówki, nie może dotykać łodzi, stawać na dnie, wychodzić z wody. Takie zasady podczas przepraw pływackich na świecie wyznacza międzynarodowa federacja Marathon Swimmers Federation (MSF), według, których ma odbyć się rekord Krzysztofa Gajewskiego.

Próbę pobicia rekordu zgłaszana jest do organizacji Marathon Swimmers Federation (MSF), która ratyfikuje takie przeprawy. Całość płynięcia odbywa się po uzyskaniu wymogów formalnych, jakie trzeba spełnić przed przystąpieniem do próby. Podczas płynięcia obecni są obserwatorzy, którzy sprawdzają wymogi na bieżąco. Po ukończeniu przeprawy całość dokumentacji zostaje przesłana i po sprawdzeniu dokumentacji zapada decyzja o formalnym ratyfikowaniu płynięcia. Uznanie rekordu przez MSF jest jednoznaczne z uznaniem go przez Guinness World Record i umieszczone na stronie Guinnessa i MSF.

Fot. Arch. Krzysztof Gajewski/FB


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5