Wycinka drzew na molo. Posadzą nowe brzozy

2024-06-06 11:42:59(ost. akt: 2024-06-06 11:48:56)

Autor zdjęcia: WGKiOŚ UM Giżycko

Drzewa na giżyckim molo od dawna nie dodawały uroku temu miejscu. Wiele z nich było już uschniętych, obumierających. Zastąpią je nowe nasadzenia - będą to brzozy.
W ostatnich latach mieszkańcy wielokrotnie zwracali się do nas z wnioskami o usunięcie obumierających drzew na terenie cypla molo - informuje Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Giżycku. - Prośby swoje motywowali szpecącym wyglądem drzew, zagrożeniem dla bezpieczeństwa oraz faktem ponadgryzania pni przez bobry, które pojawiły się tu jesienią 2023 r. Po sygnale o pojawieniu się bobrów, zdrowe drzewa na terenie cypla zabezpieczyliśmy metalową siatką.

Drzewa zostały poddane wielokrotnym oględzinom, stwierdzono obumieranie większości z nich. Drzewa w przeważającej większości posiadały szczątkowe korony i znaczne wypróchnienia w pniach. Starosta giżycki wydał zezwolenie na wycinkę.

Przed wycinką drzew została przeprowadzona ekspertyza ornitologiczna, która potwierdziła brak lęgów. Drzewa stanowiące miejsca lęgowe nie zostały wycięte.

- Na terenie cypla molo planujemy posadzenie 14 brzóz pożytecznych "Doorenbos" - w ramach nasadzeń zastępczych - informują pracownicy Wydziału Gospodarki Komunalnej. - Obecna wycinka i planowane nasadzenia na cyplu stanowią pierwszy etap realizacji projektu zagospodarowania zielenią i zostaną wykonane jesienią 2024 r.

Fot. WGKiOŚ UM w Giżycku

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5