Inwestycja w akcje "Baltic Pipe" okazała się oszustwem

2024-04-04 09:02:12(ost. akt: 2024-04-04 09:06:30)

Autor zdjęcia: policja

Ponad 60 tys. zł straciła 68-latka podczas inwestycji w akcje „Baltic Pipe”. Kobieta padła ofiarą manipulacji ze strony przestępców, podających się za konsultantów platformy inwestycyjnej.
Policjanci przyjęli zawiadomienie od 68-letniej mieszkanki powiatu giżyckiego, która padła ofiarą oszustwa podczas inwestycji w akcje „Baltic Pipe”.

Kobieta przeglądając internet natknęła się na stronę o możliwości inwestowania w zasoby gazu. Kliknęła w link i wypełniła znajdującą się tam ankietę. Podała imię, nazwisko, numer telefonu i adres mailowy. Następnie z kobietą skontaktował się telefonicznie „konsultant”, który zapewniał o dużych zyskach i legalności inwestycji. Nakłonił kobietę do przelania 1 000 zł na wskazane konto bankowe.

Następnego dnia fałszywy analityk zadzwonił do kobiety z informacją, że może zarobić duże pieniądze. W trakcie rozmowy namówił kobietę na zaciągnięcie kredytu i zainwestowanie tych pieniędzy, jak twierdził wszystko się zwróci z nawiązką. Aby inwestować i zarabiać było trzeba tylko zainstalować aplikację do zdalnego dostępu pulpitu. Kobieta nie podejrzewając podstępu postępowała zgodnie z poleceniami. Po zainstalowaniu aplikacji i zalogowaniu do bankowości internetowej, oszust przechwycił login i hasło bankowe, a także zaciągnął na konto kobiety kredyt, po czym wypłacił z jej rachunku ponad 60 tys. zł.

Apelujemy o ostrożność podczas tego typu inwestycji. Pierwszy kontakt z ofiarą następuje zwykle poprzez e-mail, telefon lub komunikator tekstowy. Oszuści nakłaniają do zainstalowania programu do zdalnego dostępu pulpitu i zalogowanie na konto bankowe. Jeśli „konsultant” proponuje nam zainstalowanie takiego oprogramowania, możemy być pewni, że to OSZUSTWO!
Źródło: KPP Giżycko

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5