Niebieski marsz i bieg dla autyzmu - 9. edycja

2024-04-13 16:00:00(ost. akt: 2024-04-13 16:02:48)

Autor zdjęcia: Katarzyna Tomaszewicz

Już po raz 9. ulicami Giżycka przeszli uczestnicy Marszobiegu dla Autyzmu. To cykliczna impreza, w której mieszkańcy wyrażają wsparcie dla osób z autyzmem oraz ich rodzin.
Z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu (obchodzonego 2 kwietnia) Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych "Podaruj dziecku radość" przy SP 3 w Giżycku od lat organizuje "Marszobieg dla Autyzmu". W tym roku 13 kwietnia odbyła się już 9. edycja tej wyjątkowej imprezy. Celem akcji jest zwiększenie świadomości społecznej na temat autyzmu oraz zwrócenie uwagi na potrzebę większej empatii i tolerancji dla odmiennych możliwości i potrzeb osób ze spektrum autyzmu.

Na pasażu w centrum miasta zebrali się licznie mieszkańcy: organizatorzy, dzieci z rodzicami, uczniowie, nauczyciele, wszyscy, którzy chcieli zamanifestować wsparcie dla osób z autyzmem. Wszystkich powitała Anna Trześniewska ze Stowarzyszenia "Podaruj dziecku radość".

Nie zabrakło także przedstawicieli samorządu i instytucji miejskich: starosty Mirosława Dariusza Drzażdżewskiego, burmistrza Wojciecha Karola Iwaszkiewicza, wójta gminy Giżycko Marka Jasudowicza, Ewy Ostrowskiej - dyrektorki Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej, Ryszarda Należytego - zastępcy dyrektora Powiatowego Zespołu Obsługi Szkół i Placówek Oświatowych, radnej powiatowej Beaty Kurowickiej, radnej miejskiej Małgorzaty Czopińskiej, a także senator Jolanty Piotrowskiej.


Wszyscy podkreślali, jak ważna jest świadomość i wiedza na temat autyzmu, jak potrzebna jest emaptia, tolerancja i życzliwość wobec osób z autyzmem oraz ich rodzin.
- Trzeba pamiętać, że autyzm to nie jest choroba, tego się nie leczy, to jest zaburzenie neurorozwojowe, charakteryzujące się trudnościami w komunikacji i interakcjach społecznych - mówiła Anna Trześniewska.


Nikomu nie mówię dzień dobry, nie wiem czemu się do mnie uśmiechasz, nie potrafię liczyć, nie lubię hałasu, nie lubię się przytulać, mam napady złego nastroju, nie lubię zmian - to niektóre zachowania osób z autyzmem, o których można było dowiedzieć się z ulotek rozdawanych przez organizatorów i wolontariuszy.


Uczestnicy Marszbiegu dla Autyzmu najpierw przeszli ulicami Giżycka z centrum miasta do parku przy hotelu St. Bruno, skąd wystartował bieg na Wzgórze św. Brunona. Tam można było zasięgnąć porad u specjalistów z Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej, czy wymienić doświadczenia z rodzinami dzieci z autyzmem. Na uczestników czekały atrakcje: zabawy dla dzieci z animatorką, stoisko żołnierzy z 41 Batalionu Obrony Pogranicza, alpaki, mobilna ścianka wspinaczkowa, wspólne malowanie
plakatu "Razem dla autyzmu" oraz poczęstunek.


Kolorem autyzmu jest niebieski i nie zabrakło go podczas giżyckiej imprezy: wielu uczestników miało niebieskie elementy ubrań, organizatorzy rozdawali niebieskie baloniki, koszulki, gadżety, po to, aby wszystkich zjednoczyć wokół idei tej akcji, czyli zwiększenia świadomości na temat autyzmu.
KT

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5