U nas też są miejsca przyjazne rowerzystom

2024-03-25 17:45:21(ost. akt: 2024-03-25 17:54:23)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Przedstawiciele branży turystycznej, gastronomicznej i noclegowej z Warmii, Mazur i Powiśla odebrali w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie certyfikaty Miejsc Przyjaznych Rowerzystom. Rekomendacje wręczył Marcin Kuchciński, marszałek województwa.
To już trzecia edycja dorocznego przedsięwzięcia, którego celem jest rozwój i promocja miejsc przyjaznych rowerzystom oraz podnoszenie jakości usług turystycznych świadczonych na Warmii, Mazurach i Powiślu.

- Jazda rowerem to nie tylko troska o zdrowie fizyczne i psychiczne, ale również o nasze środowisko - mówi marszałek Marcin Kuchciński. - Mamy piękne szlaki, tysiące kilometrów tras do przejechania, sam chętnie korzystam z rowerowych wypadów. Aby jednak rozwijać turystkę rowerową, rowerzyści, zarówno miejscowi, jak i przyjezdni, muszą mieć stworzone dogodne warunki do odpoczynku, zjedzenia posiłku czy renowacji sprzętu. Dlatego bardzo się cieszę, że do partnerów, którym zostały wznowione rekomendacje MPR, dołączyło w tym roku 13 nowych podmiotów.

Rekomendacja obejmowała usługi świadczone na rzecz rowerzystów w kategoriach: obiekty noclegowe, gastronomiczne, usługowe, atrakcje turystyczne oraz informacje turystyczne.

Aby obiekt mógł otrzymać status MPR, musi spełniać minimum wymaganych w regulaminie kryteriów. Należą do nich m.in. bezpieczny, nieodpłatny parking rowerowy wyposażony w min. trzy stojaki rowerowe, nieodpłatne udostępnianie narzędzi do podstawowych napraw rowerów, skorzystanie przez turystę z pobytu na jedną dobę, bezpieczne i nieodpłatne przechowanie rowerów oraz bagażu rowerzysty, serwowanie pełnowartościowych śniadań dla rowerzystów oraz przygotowywanie suchego prowiantu „na wynos”.


Łącznie 56 podmiotów z naszego regionu może pochwalić się rekomendacją Miejsca Przyjaznego Rowerzystom. 13 nowych, które w tym roku po raz pierwszy uzyskało certyfikat, to:

– Spółdzielnia Socjalna Tradycja – Stołówka Miejska, Górowo Iławeckie, rekomendacje w kategorii obiekt gastronomiczny,

– Zielono Mi, Stawiguda, rekomendacje w kategorii obiekt gastronomiczny,

– Rafikowy Zakątek Sp. z o.o., Ściborki, gmina Banie Mazurskie, rekomendacje w kategorii atrakcja turystyczna,

– Mazurski Park Krajobrazowy Krutyń, rekomendacje w kategorii atrakcja turystyczna,

– Lodziarnia Willisch Lidzbark Warmiński, rekomendacje w kategorii obiekt gastronomiczny,

– Hotel HP Park Olsztyn, rekomendacje w kategorii obiekt noclegowy,

ELIXIR HOTELIK CARAVANING, Guty, gmina Giżycko, rekomendacje w kategorii obiekt noclegowy,

Camping Bystry, gmina Giżycko, rekomendacje w kategorii obiekt noclegowy,

– Apartament Okólna, Olsztyn, rekomendacje w kategorii obiekt noclegowy,

– Willa Dwa Jeziora, Kal, gmina Węgorzewo, rekomendacje w kategorii obiekt noclegowy,

Hotel Wodnik***, Giżycko, rekomendacje w kategorii obiekt noclegowy,

Restauracja Hotelu Wodnik***, Giżycko, rekomendacje w kategorii obiekt gastronomiczny,

Camping Rusałka, Węgorzewo, rekomendacje w kategorii obiekt noclegowy.

Organizatorem rekomendacji jest samorząd województwa warmińsko-mazurskiego.2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5