Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" - uroczystości w Giżycku i Orłowie

2024-02-27 12:00:00(ost. akt: 2024-02-27 12:45:03)

Autor zdjęcia: Arch. IPN

Co roku w Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" w Giżycku organizowana jest symboliczna uroczystość z udziałem przedstawicieli samorządu, kombatantów, żołnierzy. W 2024 r. obchody przyjmą rangę wojewódzką. Uroczystości odbędą się także w Orłowie.
Obchody w Giżycku rozpoczną się 1 marca mszą świętą w intencji Ojczyzny i Żołnierzy Niezłomnych o godz. 12.00 w kościele pw. Ducha Świętego Pocieszyciela, następnie uczestnicy przejdą na skwer im. Żołnierzy AK i Zesłańców Sybiru w parku im. Rogera Goemaere'a przy ul. Moniuszki, gdzie odbędzie się uroczysty apel oraz złożenie kwiatów. Wcześniej uroczystości odbędą się w miejscowości Mazury i Orłowo.

Program wydarzenia w Orłowie:
8.30 - Msza Św.. w intencji żołnierzy powojennego podziemia niepodległościowego w Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" w Kaplicy pw. Świętego Wojciecha w Mazurach;
9.45 - Przejazd i dalszy ciąg uroczystości Panteonie Żołnierzy Wyklętych w Orłowie.

Program wydarzenia w Giżycku:
12.00-12.45 msza św. w intencji Ojczyzny i Żołnierzy Niezłomnych o godz. 12:00 w kościele p.w. Ducha Świętego Pocieszyciela w Giżycku;
12.55-13.00 - przejście kompanii honorowej i zaproszonych gości na skwer im. Żołnierzy AK i Zesłańców Sybiru w Giżyckim parku Rogera Goemaer'a.
13:00 - rozpoczęcie uroczystości pod pomnikiem:
- wystąpienia okolicznościowe;
- odczytanie Apelu Pamięci- Salwa Honorowa;
- złożenie kwiatów oraz wieńców.

W spotkaniu wezmą udział: Wojewoda Warmińsko-Mazurski Radosław Król, przedstawiciele administracji zespolonej i niezespolonej, służb mundurowych oraz parlamentarzyści.

Wiele lat musiało upłynąć, aby środowiska kombatanckie, liczne organizacje patriotyczne, a przede wszystkim przyjaciele i rodziny doczekały się dnia poświęconego pamięci Żołnierzy Wyklętych - czytamy na oficjalnej stronie Prezydenta RP. - Prezydent Lech Kaczyński korzystając ze swego konstytucyjnego uprawnienia do inicjatywy ustawodawczej, w 2010 roku złożył na ręce marszałka Sejmu projekt ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, jako święta państwowego, które będzie obchodzone w dniu 1 marca każdego roku.

Po śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego prezydent Bronisław Komorowski podtrzymał projekt. 3 lutego 2011 roku Sejm uchwalił ustawę o ustanowieniu dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Data ta jest nieprzypadkowa – 1 marca 1951 w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej. O święto Żołnierzy Wyklętych zabiegał też prezes IPN Janusz Kurtyka.

Fot. Arch. IPN

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5