Z nowymi piłkami gra będzie jeszcze lepsza

2024-02-14 09:38:48(ost. akt: 2024-02-14 09:47:58)

Autor zdjęcia: Arch. CPUiIS w Giżycku

Słuchacze z Giżyckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku biorący udział w zajęciach gry boccia otrzymali nowe piłki, które zostały zakupione przez Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej w Giżycku .
Nowe piłki na ręce graczy przekazała dyrektor CPUiIS Ewa Ostrowska podczas zajęć organizowanych w ramach Giżyckiego Uniwersytetu III Wieku.

Boccia zagościła w Giżycku ok. roku 2011. Z inicjatywy Ryszarda Kałamarza i Ewy Ostrowskiej zajęcia Bocci weszły jako stały punkt nauczania na Giżyckim Uniwersytecie III Wieku. Od 2012 roku prowadzona była Podwórkowa Liga Bocci - w miesiącach lipiec i sierpień odbywały się spotkania, które przyciągały zarówno dzieci, młodzież, dorosłych i seniorów. Cotygodniowe rozgrywki były punktowane, by na koniec wyłonić finalistów. Ligę prowadzili społecznie studenci Giżyckiego Uniwersytetu III Wieku. Gadżety, nagrody i puchary finansowało Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej, przyjacielem bocci jest też pani Małgorzata Czopińska, która często była fundatorem nagród.

Największą wartością Podwórkowej Ligi jest integracja międzypokoleniowa. W boccię grają zarówno dzieci, młodzież i dorośli, często wnuczki z dziadkami i babciami. Aktywnie spędzają czas na świeżym powietrzu, rywalizują ze sobą, uczą się uważności i cierpliwości. Pandemia przerwała organizację tej inicjatywy, ale planowany jest powrót tej aktywności w roku bieżącym. Giżyccy miłośnicy bocci starają się zarazić swoją pasją innych – uczyli tej gry m.in. studentów Ełckiego UTW, seniorów z Alytusa/Litwa, zajęcia prowadzone były w Gimnazjum nr 1. Obecnie sekcję bocci w Giżyckim UTW prowadzi Jerzy Opęchowski. Najlepsi zawodnicy reprezentują giżycki uniwersytet na zawodach rejonowych i ogólnopolskich, zajmując bardzo dobre miejsca.

Boccia to nie tylko sport z elementami rywalizacji ale także dyscyplina działająca terapeutycznie, jest doskonałą dyscypliną integracyjną. To sport dla każdego, zasady tej gry nie są skomplikowane i mogą grać w nią zarówno dorośli, osoby z niepełnosprawnościami, jak i dzieci. Gra jednak wymaga od zawodnika umiejętnościach planowania i przewidywania dlatego tak ważnych jest odpowiedni dobór sprzętu.

Zasadą gry jest umieszczenie jak największej liczby kul jednego koloru w sąsiedztwie białej kuli, którą wyrzuca pierwszy zawodnik. Doskonaląc swoje umiejętności można cieszyć się niezapomnianymi chwilami.



2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5