Ogrody działkowe znów pod wodą

2024-02-06 12:00:00(ost. akt: 2024-02-06 15:04:12)

Autor zdjęcia: Katarzyna Tomaszewicz

Dużo opadów śniegu i deszczu, szybkie roztopy i znów na terenie ogrodów działkowych w Giżycku ten sam problem - część działek znalazła się pod wodą.
Problem jak zwykle dotyczy części Rodzinnych Ogrodów Działkowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego za obwodówką, w pobliżu stawu nad kanałem i w okolicy jeziora Wojsak.

Daje się zauważyć, że poziom wody w mazurskich jeziorach poszedł w górę. Możemy to zaobserwować także na Kanale Łuczańskim. Podczas remontu brzegi kanału zostały podniesione i woda nie powinna "wylewać się" jak kilka lat temu. Jednak poziom wody jest wysoki, co z jednej strony cieszy, bo ostatnio doskwierała nam raczej susza, ale z drugiej strony nadmiar wody sprawia kłopoty.


Widać, że na terenie działek na okrągło pracują pompy odprowadzające wodę do stawu i kanału, ale na razie jest jej bardzo dużo. Potrzebny byłby porządny drenaż tego terenu.

Problem z wodą jest zresztą nie tylko na działkach, ostatnio strażacy są wzywani do wypompowywania wody z piwnic. Gwałtowne roztopy spowodowały pojawienie się wody w domach mieszkalnych. Takie akcje przeprowadzała oststnio m.in. OSP Spytkowo w Sulimach i Grajwie.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5