Wirus nie zatrzymał inwestycji w gminie Gietrzwałd

2020-06-02 15:27:34 (ost. akt: 2020-06-02 23:12:36)   Artykuł sponsorowany
Pomimo epidemii w gminie Gietrzwałd finalizowane są kolejne inwestycje i planowane następne. A lepsza jakość dróg czy wody w kranach przekłada się na jakość życia. Każda gmina nie tylko w regionie chce odpowiadać na potrzeby mieszkańców. Nie inaczej jest w gminie Gietrzwałd. Jak w wielu miejscach, priorytetem są oczywiście drogi. Dlatego urzędnicy starają się pozyskiwać środki na ich remonty oraz budowę. Jeszcze w maju wyremontowana została ulica Różana w Sząbruku. Z szutrowej podziurawionej drogi zamieniła się w pokrytą kostką betonową.
— O tę drogę walczyliśmy kilka lat — mówi Jan Kasprowicz, wójt gminy Gietrzwałd. — Najpierw cieszyliśmy się, że pozyskaliśmy na nią dofinansowanie, a teraz z tego, że jej budowa została ukończona. Dzięki temu mieszkańcy łatwiej będą mogli dojechać do pracy, a uczniowie do szkoły.
Przy drodze powstał chodnik i odpowiednie oznakowanie. To jedna z kilku inwestycji, na które gmina Gietrzwałd otrzymała pieniądze z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Budowa drogi kosztowała 1,6 mln zł. Wielkość dofinansowania to milion złotych.
Kolejną dużą inwestycją było zmodernizowanie stacji uzdatniania wody w Sząbruku. Dzięki nowym filtrom oraz studni głębinowej, wydatnie poprawiła się jakość wody w kranach.
— Studnia ma głębokość 140 metrów, a jej pompa wydajność aż 60 metrów sześciennych na godzinę — mówi Jan Kasprowicz. — Na kilkanaście lat powinniśmy mieć spokój.
Do obsługi stacji nie potrzeba ani jednej osoby, bo obiekt jest w pełni zautomatyzowany. Stacja została wyposażona w agregaty prądotwórcze, które zapewnią ciągłość dostaw wody mimo braku prądu. Oprócz Sząbruka, w wodę wysokiej jakości zaopatrywane są Naterki, Gronity oraz Kudypy, a w przyszłości także Unieszewo. Projekt był możliwy dzięki porozumieniu zawartemu pomiędzy gminą Gietrzwałd a Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji w Olsztynie.
Pieniądze na SUW zostały pozyskane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Koszt inwestycji to ponad 2,5 mln zł, z czego dofinansowanie unijne to ponad 1,5 mln zł.
Ważną informacją, nie tylko dla uczniów, było podpisanie umowy na budowę nowej sali sportowej przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Sząbruku. Na ten moment mieszkańcy czekali wiele lat. Nowy budynek ma mieć ponad 600 mkw. Oprócz sali do gier sportowych, powstaną trybuny, szatnie, łazienki oraz pomieszczenia dla zawodników i trenerów.
Do tej pory uczniowie oraz mieszkańcy musieli korzystać z niezadaszonego orlika lubz pomieszczenia w domu kultury. Nowa sala ma być gotowa do sierpnia przyszłego roku.
— To będzie najnowocześniejszy tego typu obiekt w okolicy, który będzie udostępniany wszystkim mieszkańcom — zapewnia wójt.
Koszt budowy sali sportowej wyniesie ponad 3 mln zł.
Wojciech Kosiewicz


Ulica Różana w czasie przebudowy
Fot. Urząd Gminy w Gietrzwałdzie


Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: GminaGietrzwald

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ta droga to sprawa dla CBA i prokuratury! #2935497 | 77.111.*.* 19 cze 2020 10:22

  1. Ul Różana nie była szutrowa a pokryta destruktem (dziurawym, ale jednak była względnie utwardzona). Dzięki temu koszt utwardzenia drogi był dużo mniejszy niż zakładał kosztorys. 2. Nie powstał żaden chodnik a jedynie została położona kostka betonowa w kolorze czerwonym, w odróżnieniu od części dla pojazdów, która ma kolor szary. Wszystko w jednej płaszczyźnie, bez fizycznego oddzielenia! Skutek jest taki, że kierowcy i tak jeżdżą po "chodniku" myśląc, że jadą po ulicy! 3. Krawężnik został położony jednostronnie, ponieważ w ramach "kanalizacji deszczowej" woda ma spływać po płaszczyźnie drogi do rowu obok (brak jakiejkolwiek fizycznej kanalizacji). Podsumowując, gmina wydała 1,6 mln zł na 750 m drogi o szer. na oko 7 m, brukowanej najtańszą kostką betonową, co daje ok. 300 zł / m2 polbruku. Cena rynkowa za ułożenie takiej kostki to max 100 - 120 zł (materiał z robocizną). Oczywiście dochodzi oznakowanie i kilka progów zwalniających. Czemu droga została tak przepłacona pozostawiam szanownym czytelnikom.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. ziutek #2932701 | 83.31.*.* 12 cze 2020 10:16

   macie drogę i stację uzdatniania wody, a za chwilę salę sportową i jeszcze narzekacie? wstyd. Cieszyć się i klaskać uszami a w przyszłości cisnąć o kolejne inwestycje. Nie od razu Kraków zbudowano. Banda hejterów, którym nic się nie podoba. Nie było - źle, jest - też źle. Hipokryci.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. B.Wojciech #2932246 | 83.31.*.* 10 cze 2020 17:53

    A ile kosztował artykuł sponsorowany? Wójt nie ma własnych pieniędzy (chyba, że w słoikach). To pieniądze podwyżki podatków i zadłużenia gminy przez obligacje, a spłacą mieszkańcy w następnych latach.

    Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

   2. Sprawiedliwy #2932241 | 37.249.*.* 10 cze 2020 17:21

    Wójt dba o rozwój gminy? To jakiś żart... Nie liczy się z mieszkańcami a swoje stanowisko w urzędzie traktuje jak by był Królem a nie urzędnikiem. Zero szacunku do mieszkańców

    Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

   3. wojtek #2931447 | 31.1.*.* 9 cze 2020 08:30

    ale jaja Wójt chwali sie płatną reklama jedną droga a reszta to jedna wielka tragedia , Hala w Szabruku to nie jego zasługa a co z placem obiok hali rozbieramy nowy parking . Odwołać Wójta

    Ocena komentarza: warty uwagi (10) odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (6)
   2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5