Zycie gospodyń wiejskich sprawnym kołem się toczy

2019-04-26 13:34:38(ost. akt: 2019-04-26 13:05:46)

Autor zdjęcia: Gmina Gietrzwałd

Mężczyźni? Mogą do nas zawitać, o ile nie wystraszą się kobiecej energii – mówi Ulana Stacewicz, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich „Gronitczanki” w Gronitach. – Raz jeden zaszedł, ale więcej już się nie pokazał - dodaje z uśmiechem.
Koła gospodyń wiejskich ponownie pojawiają się na gminnej mapie Polski za sprawą nowej ustawy, która nadała im osobowość prawną. Nowe prawo mówi, że koła mogą pozyskiwać dotacje i zarabiać na siebie, sprzedając wytworzone przez członkinie produkty. W ostatnich kilku miesiącach w gminie Gietrzwałd powstały dwa: w Gronitach i Rentynach. Co skłoniło panie mieszkające na wsi do tego, aby prezentować swoje oryginalne pomysły i zgłaszać własne inicjatywy? — Straciłam pracę i nie wyobrażałam sobie siedzenia bezczynnie w domu. Nadal chciałam się realizować — mówi Joanna Wojtkiewicz, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Rentynach. — Z mediów dowiedziałam się o możliwości pozyskania środków na założenie koła.Zaczęło się niewinnie... Panie przygotowały faworki w karnawale, były warsztaty z robienia wieńców oraz jajka zdobione techniką decoupage. Ostatnio zakwalifikowały się do drugiego etapu bitwy regionu na najbardziej oryginalną potrawę. — Mamy po 30-40 lat i choć na wieś przeprowadziłyśmy się stosunkowo niedawno, to nie brakuje nam pomysłów — tłumaczy pani Joanna. — Chcemy, aby wieś odzyskała swoją tożsamość. — Odkrywamy i zarazem doceniamy naszą tradycję — mówi z kolei Ulana Stacewicz, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich „Gronitczanki” w Gronitach.

Panie kierują się hasłem „Nie narzekamy, tylko działamy!”. Swoją pozytywną energią chcą zarażać innych. Chociaż większość z nich jest już na emeryturze, to nadal czują się młode duchem. Panie mają na swoim koncie kilka ciekawych inicjatyw. — Ze starych firanek zaczęłyśmy szyć ekologiczne woreczki na zakupy, które sprzedajemy za niewielkie pieniądze — opowiada pani Ulana. — W ten sposób chcemy ograniczyć zużycie foliowych torebek. Odbyły się również warsztaty z panią psycholog na temat emocji. Uświadomiła nam, jak rozpoznawać emocje i jak sobie z nimi radzić aby lepiej żyć.
Wojciech Kosiewicz

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: GminaGietrzwald

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B