Będzie pełnił obowiązki wójta do lipcowych wyborów

2017-05-19 15:20:53(ost. akt: 2017-05-19 15:43:37)
zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Władysław Katarzyński

Premier Beata Szydło wyznaczyła Radosława Nojmana do pełnienia funkcji wójta gminy Gietrzwałd od 11 maja. Będzie pełnił swoje obowiązki do czasu wyboru nowego wójta.
Radosław Nojman pochodzi z Olsztyna. Z wykształcenia jest prawnikiem, z zamiłowania — historykiem. Pełni funkcję sekretarza Rady Programowej Polskiego Radia Olsztyn oraz Rady Programowej Oddziału Telewizji Polskiej w Olsztynie. Jest także autorem publikacji na temat historii lokalnej i organizatorem uroczystości patriotycznych.

— Otrzymałem misję kierowania gminą w tym trudnym, ale ważnym okresie — mówi Radosław Nojman. — Odbyłem już spotkania z pracownikami Urzędu Gminy. Ustalamy zadania na najbliższy czas.

Gmina Gietrzwałd jest współorganizatorem uroczystości 140. rocznicy objawienia Matki Bożej w Gietrzwałdzie. To jedyne miejsce Objawień Maryjnych w Polsce uznawane przez Kościół katolicki. Na świecie jest tylko 12 takich miejsc.
Już teraz do Gietrzwałdu przybywają liczne pielgrzymki z całego świata.
Kulminacja wszystkich wydarzeń będzie miała miejsce od czerwca do września.

— Zależy nam na tym, żeby się jak najlepiej zaprezentować — dodaje Radosław Nojman. —Jest wiele pomysłów na promocję tego miejsca, z których zamierzamy skorzystać. Warto też wspomnieć o Warmiakach, którzy w okresie germanizacji, HaKaTy i rządów kanclerza Bismarcka nie zapomnieli o swojej polskości, co więcej w okresie międzywojennym prowadzili polskie szkoły w Szafałdzie (obecnie Unieszewo), Worytach i Gietrzwałdzie. Był to wówczas ewenement.
Promocja historii Warmii jest szczególnie ważna w przededniu 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Na ten cel można uzyskać środki z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego — mówi Radosław Nojman.

W ubiegłym roku gminę Gietrzwałd odwiedził ambasador Gwatemali Carlos Jimenez Licona. Wizyta miała związek z planowanym nawiązaniem współpracy i upamiętnieniem Barbary Samulowskiej, która była świadkiem objawień, a później pracowała na misji w Gwatemali. Tam też zmarła. Gmina przygotowała agendę projektu budowy upamiętniającego ją pomnika, organizację wystawy fotograficznej i realizację filmu o jej życiu.

Te działania te wspierał MSZ. Pojawił się też pomysł utworzenia Muzeum Historii Różańca oraz największego różańca na świecie.

Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, przedterminowe wybory w Gietrzwałdzie odbędą się w niedzielę 23 lipca. Oficjalna data wyborów zostanie podana w Dzienniku Urzędowym, który ma być opublikowany 25 maja.

wg, am

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Mieszkaniec Gminy Cud #2250292 | 188.146.*.* 22 maj 2017 17:03

    I mamy kolejny cud , komisarz przyjeżdżający do Gminy samochodem służbowym z kierowcą. Kto za to zapłaci?

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5