Gietrzwałd chce pokazać Gietrzwałd na wystawie

2017-04-16 10:33:16(ost. akt: 2017-04-16 10:35:24)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Takiej wystawy jeszcze nie było. Będzie można zobaczyć na niej Gietrzwałd sprzed 140 lat, z czasów objawień Matki Bożej. Wernisaż zapowiadany jest na czerwiec.
140 lat temu, 27 czerwca 1877 roku, w Gietrzwałdzie objawiła się Matka Boża. Z tej opkazji abp Józef Górzyński powołał do komitetu organizacyjnego obchodów objawień gietrzwałdzkich przedstawicieli gminy. Efektem tej współpracy będzie realizacja kilku projektów, które wzbogacą ofertę dla pielgrzymów.
Są to m.in. przegląd teatrów szkolnych (26 maja) oraz utworzenie w Gietrzwałdzie Muzeum Historii Różańca Świętego i wykonanie rzeźby-instalacji przestrzennej największego na świecie różańca. Autorem będzie Jacek Adamas, rzeźbiarz. Ustalana jest lokalizacja.
Muzeum Historii Różańca zostanie zainicjowane w istniejącej Izbie Muzealnej w Gietrzwałdzie. Docelowo jest planowany samodzielny budynek dla tego przedsięwzięcia.

— Mamy pomysł na pozyskanie na siedzibę muzeum budynku z XIX wieku, w którym będą gromadzone zbiory — mówi Jacek Adamas, dyrektor GOK w Gietrzwałdzie. — Znajdą się w nim różańce z całego świata, także z 12. miejsc na świecie, w których objawiła się Matka Boża.
Adamas prowadzi rozmowy w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego dotyczące wsparcia tej inicjatywy.
Kolejnym pomysłem jest przygotowanie wystawy starych pocztówek z Gietrzwałdem sprzed ponad stu lat. Ta wyjątkowa kolekcja należy do Wojciecha Kujawskiego, autora 10 książek o historii województwa, w którym ilustracjami są właśnie unikatowe widokówki.

— Udało się ustalić szczegóły tego przedsięwzięcia. Trwają właśnie prace nad wykonaniem ekspozycji — mówi wójt Marcin Sieczkowski.
Kolekcjonowanie starych pocztówek jest pasją Wojciecha Kujawskiego. W swoich zbiorach ma on także te z Gietrzwałdu, wydawanych m.in. przez księgarnię Andrzeja Samulowskiego, księgarnię katolicką Andrzeja Sikorskiego oraz wydawnictwa niemieckie.
To obraz miejscowości sprzed 140 lat. Widać na nim kościół, pielgrzymów w XIX-wiecznych strojach, kapliczkę objawień i modlących się przy niej wiernych, sklepy kolonialne a także cudowne źródełko. Blisko 50 starych, mających sto i więcej lat, unikatowych pocztówek zamieni się w plakaty formatu 70 na 100 cm. Znany jest już tytuł wystawy: „Pozdrowienia z polskiej Warmii. Wspomnienia pielgrzymów z Gietrzwałdu z lat 1877-1939. ”

— Ta wystawa będzie miała ma przede wszystkim walory historyczne — mówi Wojciech Gudaczewski z Urzędu Gminy, inicjator wystawy. — Trzeba pamiętać, że w 1877 r. Polski nie było na mapie, a Gietrzwałd (dawniej Dietrichswalde) leżał w prowincji Prusy Wschodnie, zamieszkałej przez Niemców i w dużej części przez mówiących po polsku Mazurów i Warmiaków. Matka Boża przemawiała do dzieci w języku polskim (w gwarze warmińskiej). To oprócz sfery religijnej, budziło dążenia niepodległościowe wśród Polaków, pielgrzymów przybywających do Gietrzwałdu z zaborów rosyjskiego, austriackiego i pruskiego. Według dokumentów w okresie od 27 czerwca do 16 września 1877 roku, do Gietrzwałdu przybyło ok. 300 tys. osób. Organizatorzy obchodów 140. rocznicy objawienia również spodziewają się zwiększonego ruchu pielgrzymkowego.
WG

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Warmiak #2224262 | 78.34.*.* 16 kwi 2017 12:08

    Wszyscy Warmiacy z G. zostali zmuszeni 40 lat temu do wyjazdu do Niemiec ....

    odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5