Woda o leczniczych właściwościach i klimat, który leczy. Czy Frombork stanie się pełnoprawnym uzdrowiskiem?

2023-10-25 05:00:00(ost. akt: 2023-10-24 15:50:20)

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Woda o leczniczych właściwościach, walory klimatyczne wykorzystywane do leczenia między innymi chorób górnych i dolnych dróg oddechowych, nadciśnienia i otyłości — to wszystko we Fromborku, który ma szansę stać się pełnoprawnym uzdrowiskiem.
Obszar Ochrony Uzdrowiskowej Frombork spełnia wymagania określone w ustawie o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz gminach uzdrowiskowych. To wynik analizy ostatniego operatu uzdrowiskowego.

— Idea, aby w naszej gminie powstało uzdrowisko, sięga roku 2013, kiedy to został ustanowiony Obszar Ochrony Uzdrowiskowej Frombork obejmujący swoim zasięgiem miasto Frombork oraz sołectwo Ronin-Nowiny i Bogdany — przekazują władze Fromborka.

I informują: — W ostatnim czasie Gmina podjęła działania, aby ten status utrzymać, przystępując do opracowania kolejnego operatu uzdrowiskowego. Poza przygotowaniem dokumentacji niezbędne było przeprowadzenie szczegółowych badań właściwości leczniczych złóż surowców naturalnych. Wykonane przez Państwowy Zakład Higieny — Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie badania potwierdziły, że nasza woda z ujęcia „IGH-1” ma właściwości lecznicze i może być wykorzystywana w lecznictwie uzdrowiskowym do kąpieli indywidualnych w wannach oraz kąpieli zbiorowych w basenach leczniczych lub rehabilitacyjnych.

— Obszar Ochrony Uzdrowiskowej Frombork charakteryzuje się również bardzo dobrymi parametrami sanitarnymi powietrza oraz korzystnymi właściwościami leczniczymi bioklimatu, o czym świadczy świadectwo wydane przez Polską Akademię Nauk w Warszawie. Walory klimatyczne mogą być wykorzystywane do leczenia chorób górnych i dolnych dróg oddechowych, chorób kardiologicznych i nadciśnienia, chorób układu nerwowego i otyłości — wyliczają władze Fromborka.

— W aspiracje uzdrowiskowe wpisuje się także budowa w przyszłym roku tężni solankowej, której gmina w najbliższych dniach ogłosi kolejny przetarg oraz plany samorządu województwa związane z inwestycją nowej lokalizacji szpitala we Fromborku na terenie strefy „A” ochrony uzdrowiskowej. Szpital mógłby, poza podstawową swoją funkcją, realizować leczenie uzdrowiskowe. Umożliwiłoby to gminie sfinalizowanie starań o uzyskanie statusu pełnoprawnego uzdrowiska, co bez wątpienia miałoby istotny wpływ na rozwój naszego miasta i gminy — dodają.

Tak na wizualizacjach prezentują się tężnia i szpital we Fromborku


Fot. UMiG Frombork

Fot. UMiG Frombork

Fot. UMiG Frombork

Fot. UMiG Frombork

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5