Frombork nazywany jest Klejnotem Warmii. Czy ma szansę stać się uzdrowiskiem?

2023-04-07 14:48:47(ost. akt: 2023-04-07 18:36:41)

Autor zdjęcia: Sebastian Stawiński

Frombork na budowę tężni i zagospodarowanie terenu przy ul. Dworcowej pozyskał 4,9 mln zł z programu Polski Ład. Czy ta inwestycja wystarczy, aby miasto stało się uzdrowiskiem? Niestety nie. Ale może jeszcze bardziej przyciągać turystów do Fromborka.
Jak twierdzą władze samorządowe, miasto wzbudza coraz większe zainteresowanie nie tylko wśród turystów, ale i inwestorów. Frombork to teraz synonim rozwoju i rewitalizacji – oblicze gminy wciąż się zmienia.

W 2013 roku Ministerstwo Zdrowia wydało decyzję potwierdzającą lecznicze właściwości wód w okolicach Fromborka. Od 2015 roku miasto jest obszarem ochrony uzdrowiskowej. Frombork mógłby zostać uzdrowiskiem, ale działania samorządu w tym kierunku zostały tymczasowo wstrzymane. A wszystko ze względu na koszty. Aby samorząd mógł ubiegać się o nadanie miastu statutu uzdrowiska, musiałby najpierw podjąć się rekonstrukcji odwiertu, który powstał w latach 70. XX wieku. Koszty oszacowano na około 11 mln zł. To dla samorządu kwota zaporowa. Jednak miasto nie rezygnuje z możliwości, jakie dają odkryte tu wody solankowe.

O te skarby warto dbać

Frombork już od dawna przymierzał się do inwestycji o charakterze uzdrowiskowym, jaką miałaby być tężnia solankowa, jednak z uwagi na skromny budżet samorządu realizację przedsięwzięcia odkładano w czasie. Zaplanowano, aby środki na inwestycję pozyskać z funduszy zewnętrznych. I udało się – Frombork otrzymał 4,9 mln zł z rządowego programu inwestycji strategicznych Polski Ład. W ramach otrzymanych dotacji zaplanowano, aby we Fromborku stanęła drewniana tężnia. Obecnie trwa procedura przetargowa mająca na celu wyłonienie wykonawcy inwestycji, na którą samorząd Fromborka chce wstępnie przeznaczyć 5 mln zł. Brakującą kwotę samorząd chce wygospodarować z własnego budżetu. Jeżeli uda się wybrać wykonawcę i wystarczy środków finansowych na realizację inwestycji, oddanie obiektu do użytku planowane jest na początek roku 2025.
— W przyszłości ta inwestycja stanowić będzie element infrastruktury uzdrowiskowej — wyjaśnia Zbigniew Pietkiewicz, burmistrz Fromborka.
Pietkiewicz zauważa, że tężnia będzie miała pozytywny wpływ na wizerunek miasta.
— Wzorujemy się trochę na Miłomłynie i minitężni, która tam powstała.
Dlaczego wybór padł akurat na tego typu działalność?
— Innej alternatywy nie mamy. Przemysłu tu nie wpuścimy, a poza tym nawet się do nas nie pcha. Naszym bogactwem jest tak naprawdę czyste powietrze i środowisko oraz woda — przyznaje Zbigniew Pietkiewicz.
I dodaje: — O te skarby warto dbać, a mam nadzieję, że za jakiś czas już wszyscy je docenią.

Czy według burmistrza Frombork ma szansę stać się wizytówką Warmii i Mazur? Zapraszamy do lektury naszego artykułu, który dostępny jest w najnowszym wydaniu Gazety Braniewskiej Ikat dostępnej w powiecie braniewskim razem z Dziennikiem Elbląskim i na kupgazete.pl.


2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5