Bieganie wiosną - o czym należy pamiętać?

2022-03-07 23:54:13(ost. akt: 2022-03-07 23:54:32)   Artykuł sponsorowany
Wiosną wiele osób rozpoczyna treningi biegowe. Dotyczy to jednakowo osób, które pierwszy raz podejmują się joggingu, jak i osób, które regularnie biegają. W przypadku tych drugich osób często bywa tak, że z powodu warunków atmosferycznych panujących zimą, wiosenne sesje biegowe, są pierwszymi w danym roku kalendarzowym. Warto przypomnieć kilka spraw związanych z bieganiem wiosną.
Odpowiedni strój do biegania wiosną
Podczas biegania najlepiej mieć na sobie ubranie sportowe, czyli najczęściej wykonane z materiałów syntetycznych. Istnieją oczywiście ubrania sportowe wykonywane z materiałów naturalnych, takich jak wełna z merynosów, jednak ich cena jest wysoka i raczej większość biegaczy wykorzystuje ubrania syntetyczne. Ubrania sportowe nazywane również funkcyjnymi i technicznymi pozwalają na dobre odprowadzanie potu i ciepła, które generujemy podczas wysiłku fizycznego.

Wiosną dobrze pamiętać, że temperatury wymuszają na nas założenie dodatkowej warstwy nawet na intensywny trening biegowy. Idealnym rozwiązaniem są softshelle. Doskonałe ich przykłady można zobaczyć na stronie https://www.e-horyzont.pl/kobieta/softshelle-damskie.html. Głównym zadaniem jest ochrona przed wiatrem oraz temperaturami, które oscylują w okolicy kilku stopni. Dobrą zasadą, której warto przestrzegać, jest takie podejście do ubierania się na trening, że powinniśmy założyć takie ubranie, jakie normalnie byśmy założyli, gdyby temperatura była wyższa o dziesięć stopni. Dzięki temu podejściu nie przegrzejemy się podczas treningu, jednak na przełomie pór roku zasugeruje nam ono, że warto założyć softshell, a czasem dodatkowo techniczną czapkę lub opaskę oraz rękawiczki.

Rozsądne obciążenia treningowe podczas pierwszych wiosennych treningów
Najważniejszą sprawą związaną z rozpoczęciem trenowania biegów lub z powrotem do biegania po dłuższej przerwie jest odpowiednie dobranie obciążeń treningowych zwiększanie ich stopniowo, a nie skokowo. Bieganie jest to aktywność prozdrowotna, jednak może obciążać nasze nogi i nie jest to groźne, o ile nasz organizm ma czas na adaptację. Zbyt duże obciążenie lub zbyt szybki wzrost dystansów i czasu może doprowadzić do kontuzji. Niestety bardzo często, wracając do treningu lub w ogóle go rozpoczynając, dajemy się ponieść euforii biegania i skokowo zwiększamy ilość wybieganych godzin, co może być groźne. Jeśli chcemy rozpoczynać treningi z wyższego poziomu, to zimie musimy biegać lub wykonywać treningi funkcyjne.

Pamiętaj o rozgrzewce i rozciąganiu
Spora część biegaczy amatorów popełnia jeden główny błąd, który dotyczy braku lub niedostatecznego rozciągania. To również może doprowadzić do kontuzji, dlatego warto od samego początku wprowadzić u siebie zdrowe nawyki związane z bieganiem. Współcześnie większość trenerów mówi, że przed bieganiem powinniśmy przeprowadzić dynamiczną rozgrzewkę lub rozciąganie dynamiczne, przy czym rozgrzewka powinna być tym bardziej intensywna, im krótszy i bardziej intensywny trening planujemy. Analogicznie podczas długich biegów, które charakteryzują się mniejszą intensywnością, rozgrzewka może być proporcjonalnie krótsza. Po zakończonym biegu najlepiej stosować rozciąganie statyczne. Trzeba wiedzieć również to, że stretchingu statycznego nie powinno się włączać do rozgrzewki. Najnowsze badania na sportowcach profesjonalnych pokazały, że rozciąganie statyczne wykonane przed głównym treningiem lub przed startem w zawodach zwiększa znacząco ryzyko kontuzji.

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5