Jak często należy stosować dezodorant dla mężczyzn, by uzyskać pełną ochronę?

2021-09-01 08:18:48(ost. akt: 2021-09-01 08:20:12)   Artykuł sponsorowany

Dezodorant to jeden z podstawowych kosmetyków używanych w dzisiejszych czasach praktycznie przez każdego. Pomimo powszechności dezodorantów mało kto jest w stanie jednoznacznie określić, jak często należy je stosować. Istnieją osoby, które używają dezodorantów raz dziennie, ale są i takie, które aplikują kosmetyk co kilka godzin. Jak często mężczyźni powinni stosować dezodorant, aby zagwarantować sobie skuteczną ochronę?

Dezodorant dla mężczyzn – jakie cechy powinien posiadać?
Dezodorant dla mężczyzn jest preparatem, który pod niektórymi względami musi różnić się od dezodorantu dla kobiet. Dezodorant to kosmetyk mający na celu przede wszystkich zamaskowanie nieprzyjemnego zapachu ciała, który pojawia się w wyniku rozłożenia potu. Jak ogólnie wiadomo, mężczyźni pocą się zdecydowanie intensywniej niż kobiety, stąd też wymagają silniejszej ochrony przed potem. Za przyczyny większej potliwości u panów uznaje się m.in. działanie hormonów męskich oraz wyższy poziom tkanki mięśniowej. Szacuje się, że podczas intensywnego wysiłku fizycznego kobiety wydzielają 0,57 litra potu na godzinę, natomiast mężczyźni 1,2 litra, czyli ponad 2 razy tyle.

Oprócz skutecznej ochrony przed nieprzyjemnym zapachem dezodorant dla mężczyzn powinien być łatwy w stosowaniu oraz niewymagający zbyt częstego używania, co wynika przede wszystkim z faktu, że większość panów nie przywiązuje tak dużej wagi do używania kosmetyków oraz ich starannej aplikacji jak kobiety.

Dezodorant czy antyperspirant?
Obecnie na polskim rynku oprócz szerokiej gamy dezodorantów dostępne są także rozmaite antyperspiranty. Czym różni się antyperspirant od dezodorantu? Jak już wcześniej wspomniano, dezodorant ma na celu zamaskowanie brzydkiego zapachu powstałego w wyniku rozłożenia się potu. W przypadku dezodorantu kluczową rolę odgrywają zatem działanie antybakteryjne oraz składniki zapachowe.

Antyperspirant z kolei jest kosmetykiem hamującym wydzielanie potu za sprawą zatykania gruczołów potowych. Pomimo że brzmi to dość groźnie, sposób działania antyperspirantu nie jest szkodliwy, ponieważ czopy zatykające gruczoły są naturalnie usuwane w wyniku złuszczania się naskórka. Można powiedzieć, że antyperspirant wpływa na przyczynę nieprzyjemnego zapachu, czyli samą potliwość, natomiast dezodorant walczy z jej skutkami.

Co zatem będzie lepsze? W przypadku dużej potliwości lepszym rozwiązaniem będzie antyperspirant, z kolei jeśli jest ona niewielka, korzystniejszy będzie wybór dezodorantu. Za najbardziej optymalne można uznać używanie obu preparatów, co pozwoli nie tylko na ograniczenie potliwości, ale także na zakamuflowanie nieprzyjemnej woni.

Jak często używać dezodorantu dla mężczyzn?
Częstotliwość stosowania kosmetyków uzależniona jest przede wszystkim od ich rodzaju, składu oraz wrażliwości skóry osoby, która ich używa. Dezodorant jest produktem niewymagającym przestrzegania szczególnych zasad użytkowania, bowiem bardzo rzadko zdarza się, aby stanowił on przyczynę reakcji alergicznych. Dezodoranty dla mężczyzn najczęściej dostępne są w dwóch formach – w aerozolu lub w kulce. W przypadku kosmetyków w sprayu zaleca się używanie ich codziennie rano oraz zgodnie z poziomem potliwości, nawet do kilku razy w ciągu dnia.

Częstotliwość stosowania preparatu jest w dużej mierze uzależniona od osobistych preferencji i tak naprawdę nie istnieją w tej kwestii konkretne wytyczne. Ważne jest, żeby pamiętać o aplikacji kosmetyku po umyciu skóry. Zgodnie z niektórymi źródłami dezodorant dla mężczyzn nie powinien być używany od razu po myciu, ponieważ może powodować podrażnienia. Zaleca się, aby poczekać np. 10 minut i dopiero wtedy zaaplikować produkt.

Dezodorant dla mężczyzn w kulce jest z kolei kosmetykiem, którego używa się zazwyczaj wyłącznie po umyciu, co wynika ze sposobu jego aplikacji oraz większej trwałości w porównaniu z dezodorantami w sprayu. Podczas aplikacji kosmetyku istotny jest także sposób jego nanoszenia. W przypadku dezodorantu w sprayu najlepszym rozwiązaniem będą dwa psiknięcia, natomiast przy kosmetyku w kulce dwa ruchy aplikatora.2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5