Rewitalizująca odżywka do włosów – czyli jaka?

2021-08-16 12:33:24(ost. akt: 2021-08-16 12:34:31)   Artykuł sponsorowany
Odżywka do włosów to ten element pielęgnacji, bez którego absolutnie nie możemy się obejść – podobnie jak bez szamponu. To właśnie za jej sprawą możemy dostarczyć naszym kosmykom cennych składników odżywczych, dzięki czemu nasza fryzura ma szansę prezentować się nienagannie. Ponieważ jednak na rynku nie brakuje różnorodnych wariantów, czasem trudno dokonać wyboru, tym bardziej, że hasła na etykietach mogą niewiele nam mówić. Jakie działanie będzie zatem miała rewitalizująca odżywka do włosów?
 
Jakie korzyści może przynieść rewitalizująca odżywka do włosów?
„Rewitalizująca” jest określeniem dość ogólnym, które może być przypisane do co najmniej kilku wariantów odżywki do włosów. W dużej mierze są to produkty przeznaczone dla włosów zniszczonych, które na skutek różnych czynników zaczęły się łamać i wypadać, a na dodatek stały się w dotyku szorstkie i suche. Dzieje się tak często za sprawą regularnych koloryzacji, szczególnie rozjaśniania, a także nieumiejętnej pielęgnacji i codziennej stylizacji na gorąco, szczególnie jeśli wcześniej nie są używane kosmetyki termoochronne.
 
Rewitalizująca odżywka do włosów może być też znakomitym rozwiązaniem w przypadku, kiedy wyraźnie brakuje nam objętości. Włosy z natury mogą być dość cienkie i rzadkie, jednak również nadmierne obciążenie może spowodować, że będą oklapnięte, matowe i pozbawione życia. Wówczas do odżywki zwykle są dodawane substancje, które nie tylko stymulują porost, ale także wzmacniają kosmyki od zewnątrz, tak by były gęstsze i silniejsze.
 
Oprócz tego rewitalizujące odżywki są często przeznaczone do włosów farbowanych. Mają wówczas za zadanie na dłużej utrzymywać kolor, tak by wolniej się wypłukiwał i by przez wiele tygodni pozostawał lśniący oraz intensywny. Wiele zależy zatem od tego, czego konkretnie potrzebujemy i na jakie działanie liczymy.
 
Co zawiera rewitalizująca odżywka do włosów?
Skład produktów rewitalizujących do włosów może być naprawdę różnorodny. Dlatego też nie warto dokonywać zakupu w sposób spontaniczny, ponieważ szybko może się okazać, że systematyczne stosowanie tego rodzaju odżywki do włosów, zamiast poprawić ich ogólny stan, sprawi, że kondycja naszych kosmyków jeszcze bardziej się pogorszy. Niemniej, w zależności od oczekiwań, w rewitalizujących odżywkach mogą przeważać następujące substancje:
• humektanty, czyli składniki nawilżające – zaliczamy do nich m.in. aloes, glicerynę, mocznik czy panthenol. Rewitalizująca odżywka do włosów o właściwościach nawilżających ma za zadanie utrzymywać wodę we wnętrzu włosa. Jeśli zatem włosy są wyraźnie przesuszone, często się puszą i brakuje im blasku, to powodem może być właśnie brak odpowiedniego nawilżenia;
• proteiny – takie jak jedwab czy keratyna. Proteiny to składniki aktywne, które mają działanie regenerujące i odbudowujące. Będzie to zatem znakomity wybór dla włosów wyraźnie zniszczonych, kruchych, łamiących się i rozdwajających. Odżywka do włosów będzie je wzmacniać, naprawiać uszkodzenia, a przy tym chronić je przed działaniem czynników zewnętrznych;
• emolienty – czyli wszelkie oleje roślinne. Emolienty „domykają” proteiny i humektanty, otaczając włosy zabezpieczającą powłoczką i dociążając je. Emolientowe odżywki do włosów o charakterze rewitalizującym mogą się okazać strzałem w dziesiątkę, jeśli regularnie korzystamy z koloryzacji i chcemy opóźnić kolejną wizytę u fryzjera, zatrzymując intensywny kolor na dłużej.
 
Jak poprawnie stosować odżywkę do włosów, by dała oczekiwane efekty?
Żadna odżywka do włosów, rewitalizująca bądź inna, nie spełni naszych oczekiwań, jeśli nie będziemy jej odpowiednio aplikować. Odżywkę nakładamy zazwyczaj na wilgotne, ale nie ociekające wodą włosy, w przeciwnym wypadku substancje odżywcze spłyną razem z nią, zamiast przeniknąć do wnętrza włosa. Ważne, aby produkt pozostawić na włosach przez co najmniej kilka minut, a następnie dokładnie spłukać. Jeśli zazwyczaj zmagamy się ze zbyt szybkim przetłuszczaniem, a na dodatek włosy bywają obciążone, odżywkę nakładajmy mniej więcej od wysokości ucha, a nie przy samej skórze głowy.

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5