Rekrutacja do wojska będzie łatwiejsza

2020-09-09 14:00:00 (ost. akt: 2020-09-10 14:02:59)
Ppłk Jacek Wieliczko: Myślę, że prestiż munduru wzrasta z roku na rok

Ppłk Jacek Wieliczko: Myślę, że prestiż munduru wzrasta z roku na rok

Autor zdjęcia: kk

Elbląg, Olsztyn i Ełk – tu powstaną Wojskowe Centra Rekrutacji. To między innymi dzięki nim nabór kandydatów na żołnierzy skrócony zostanie nawet o 140 dni. Wprowadzane zmiany to kolejny etap reformy systemu rekrutacji do Sił Zbrojnych RP.
Jeszcze we wrześniu ruszą tak zwane WCR-y, czyli Wojskowe Centra Rekrutacji – miejsca, w których w jeden dzień kandydat odbędzie rozmowę kwalifikacyjną, rozmowę z psychologiem, a także zbadany zostanie przez komisję lekarską.

– W naszym województwie powstaną trzy centra – w Elblągu, Olsztynie i Ełku, dzięki nim skrócona zostanie procedura powołania żołnierzy do służby. Kandydaci nie będą musieli już jeździć po pracowniach, bo wszystkie formalności załatwią w jednym miejscu – tłumaczy ppłk Jacek Wieliczko z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Elblągu.

Jeżeli kandydat otrzyma pozytywną opinię specjalistów z Wojskowego Centrum Rekrutacji, jeszcze tego samego dnia otrzyma kartę powołania na szkolenie podstawowe, czyli tzw. służbę przygotowawczą.

Tutaj też pojawią się zmiany. – Służba przygotowawcza nie będzie trwała cztery miesiące jak do tej pory, jej czas został skrócony do maksymalnie miesiąca – wyjaśnia ppłk Jacek Wieliczko.
Szkolenie potrwa zatem maksymalnie 30 dni, a nie jak dotychczas 90, a jego program zostanie zunifikowany tak, by zachować najważniejsze elementy przygotowań do służby. Czego mogą spodziewać się kandydaci podczas odbywania służby przygotowawczej? – Musztra, strzelanie, taktyka, motoryka, zdyscyplinowanie, nauka regulaminów i żołnierskiego zachowania, bo to jest podstawa – wylicza ppłk Wieliczko.

Szkolenia podstawowe będą się od teraz odbywały regularnie co miesiąc, nie jak dotychczas trzy razy w roku.

Kolejną nowością jest powstanie portalu www.zostanzolnierzem.pl odpowiedzialnego za elektroniczną rekrutację kandydatów. – Nadal można przyjść do nas i bezpośrednio złożyć wniosek, ale zapraszamy również do aplikowania poprzez nowo powstałą platformę, a ktoś z WKU oddzwoni do państwa w ciągu dwóch tygodni – informuje ppłk Jacek Wieliczko. I dodaje: – Na podstawie tej rozmowy ustalimy termin i miejsce spotkania z przyszłym żołnierzem, aby mógł dopełnić formalności i przejść wymagane badania.

Kto może zostać żołnierzem? – Tak naprawdę każdy, kto skończył 18 lat i nie był karany. Szeregowym zawodowym może zostać już każdy obywatel, który ukończył gimnazjum, wykształcenie średnie lub wyższe nie jest wymagane – odpowiada ppłk Wieliczko. – Najlepiej, jakby kandydat miał już określoną kategorię zdrowia. W tym roku, przez epidemię koronawirusa, kwalifikacja wojskowa, podczas której była ona określana, została przerwana. Wszystko będzie realizowane w przyszłym roku, ale chętnych od teraz będziemy kierować do naszego Centrum w celu określenia zdolności do czynnej służby wojskowej. Po wizycie w WCR-ze danemu kandydatowi lub kandydatce wskazane zostanie miejsce i termin, gdzie i kiedy mogliby odbyć służbę. Warto w tym miejscu dodać, że połowę przyjmowanych przez nas wniosków stanowią te złożone przez kobiety. Cieszy nas to zainteresowanie – przyznaje ppłk Wieliczko.

Jak zapewnia nasz rozmówca, w wojsku znajdzie się miejsce dla każdego. – Wszystko jest do wytrenowania, w jednostkach są różne preferencje. Rozpoznawczy będą brali pod uwagę sprawność kandydata, ale z drugiej strony pułk logistyczny chętnie przyjmie kierowcę kategorii C – zauważa ppłk Wieliczko.

Dlaczego warto zostać żołnierzem? – Wojsko jest największym pracodawcą w regionie, gwarantuje pewność zatrudnienia. Ponadto myślę, że prestiż munduru wzrasta z roku na rok. Warto się sprawdzić, zobaczyć po miesiącu szkolenia, czy faktycznie nam się to podoba, czy nie – zachęca wojskowy.

Warmińsko-Mazurskie Wojskowe Centrum Rekrutacji w Elblągu rusza już niebawem. – Pierwsze spotkania odbywać się będą w dniach 15-16 września przy Królewieckiej 167A – zapowiada ppłk Jacek Wieliczko.


Czytaj e-wydanie
Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ciekawe #2970217 | 78.88.*.* 9 wrz 2020 21:27

    jak ppłk Jacek Wieliczko zdaje testy sprawnościowe - chyba w jedzeniu pączków i hamburgerów na czas bez oblizywania się!!!!

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5