Zobacz wystawę Małgorzaty Chomicz

2018-12-07 11:22:33 (ost. akt: 2018-12-07 11:25:23)
29 listopada 2018 w Wieży Radziejowskiego we Fromborku dyrektor Muzeum Pomnika Historii Frombork Zespół Katedralny, ks. dr Jacek Wojtkowski otworzył wystawę prac pochodzącej z Olsztyna artystki - Małgorzaty Chomicz.
Przeniesienie na duży format wykonywanych przez artystkę grafik pozwoliło na zaskakującą aranżację zabytkowej przestrzeni. Pokazało też z jak wielką precyzją wykonane zostały grafiki, które na potrzeby prezentacji powiększono kilkukrotnie. Pomysł na twórcze przekształcenie grafik i ich eksponowanie w historycznych miejscach, w ważnych budowlach europejskich zrodził się w Splicie, gdzie były prezentowane po raz pierwszy w Pałacu Dioklecjana  (obiekt wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO).
Małgorzata Chomicz poza pracą artystyczną zajmuje się także pracą dydaktyczną. Jest  profesorem na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, a już za kilka tygodni tygodni wyjedzie do Indii, aby zostać pierwszym w historii uniwersytetu  Indira Kala Sangeet University Khairagarh visiting professor.

Otwarcie wystawy zorganizowanej przez Muzeum Pomnika Historii Frombork Zespół Katedralny stanowi powrót do wieloletnich tradycji  prezentowania we Fromborku sztuki współczesnej.

Wystawę Małgorzaty Chomicz można będzie oglądać do końca kwietnia 2019 roku, od wtorku do niedzieli w godz. 10:00-15:00.

Małgorzata Chomicz
Urodzona w  Olsztynie. W 1995 r. dyplom z wyróżnieniem w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu.
Od ponad 20 lat uczy studentów technik grafiki warsztatowej. Od 2007 roku profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
Autorka ponad 65 wystaw indywidualnych. Jednak za najważniejszą swoją prezentację artystka uważa wystawę indywidualną w starożytnych murach Pałacu Dioklecjana w Splicie, (obiekt wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO) w lipcu 2015 roku.
Brała udział w ponad 270 wystawach zbiorowych oraz konkursach graficznych w kraju i zagranicą. W 2000 i 2002 roku była stypendystką Fundacji Jana Pawła II Polskiego Instytutu Kultury Chrześcijańskiej w Rzymie, a w 2001 - Fonds d'Aide Aux Lettres Polonaises Independantes w Paryżu. W 2004 i 2017 roku wzięła udział w Międzynarodowym Sympozjum Artystycznym - „Barcs Art" (Węgry), a w 2015 roku zaproszona była do udziału w międzynarodowym sympozjum „Slovenia Open to Art - Sinij Vrh" w Słowenii. W 2018 uczestniczyła w sympozjum International Graphic Arts Festival w Indira Kala Sangeet University Khairagarh (Indie). Laureatka Biennale Plastyki Olsztyńskiej w 1998,2001,2005 i 2017. W 2006, 2007 i 2011 roku zdobyła wyróżnienie „Premio Internazionale di Grafica del Pomero - RHO - Milano (Włochy). W 2009 roku otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Olsztyna w dziedzinie kultury. W 2012 roku zdobyła I Nagrodę im.

"Diego Donati" II Biennale Współczesnej Grafiki w Perugii (Włochy). Laureatka nagrody Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego "Laur Najlepszy z Najlepszych" za 2012 rok. W 2013 otrzymała wyróżnienie XII Bienal Internacional de Grabada "Josep de Ribera" XÀTIVA 2013 (Walencja), Hiszpania, a w 2014 wyróżnienie Excellent Mini-prints - Guangzhou International Exlibris and Mini-prints Biennial, Chiny oraz wyróżnienie 2nd Garzapapel Engraving Contest "Works Reception" - Alcoy, Hiszpania. W roku 2015 była nominowana do Gran Prix "Premio Aqui" - Aqui Terme, Włochy. Również w tym samym roku otrzymała "Srebrny Laur" zasłużony dla Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. W 2016 roku zdobyła Gran Prix „PREMIO ASSOLUTO" I Międzynarodowego Biennale Sztuki Współczesnej w Perugii we Włoszech. Również w 2016 Małgorzata Chomicz otrzymała odznaczenie honorowe Zasłużony dla Kultury Polskiej. W 2017 roku wyróżniona w 3° Concorso di Xilografia "Ugo Maffi Città di Lodi" - Spazio Bipielle Arte - Lodi (Włochy). W 2018 roku otrzymała Nagrodę "I Santi di Diso" International Prize of Engraving, Diso (Włochy), I Nagrodę - "First Prize Author's Wishes Italian Grafhic Art 2017/2018, Vigonza - Włochy, wyróżnienie - 8th International Biennial of Small Graphics in Tetovo, (Macedonia) oraz Nagrodę honorową za niezwykły wkład w grafikę na świecie w 9° International Triennial of graphic art  Bitola w Macedonii.
Członek L'Associazione Nazionale Incisori Contemporanei (Stowarzyszenie Współczesnych Grafików Włoskich) oraz członek honorowy Stowarzyszenia Grafików "Stamperia del Tevere" w Rzymie.
Została zaproszona jako visiting professor na universytet Indira Kala Sangeet University Khairagarh (Indie), gdzie spędzi 3 miesiące.
W 2018 powstała praca dyplomowa pt. "Malgorzata Chomicz as a printmaker " - autor Anirbar Midya - w Indira Kala Sangeet University Khairagarh (Indie).

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5