"Theatrum anatomicum". Wystawa w Szpitalu św. Ducha

2018-05-23 12:00:00 (ost. akt: 2018-05-23 13:59:15)
Od maja 2018 roku do maja 2019 roku w Szpitalu św. Ducha we Fromborku (Dział Historii Medycyny Muzeum Mikołaja Kopernika) można oglądać ekspozycje "Theatrum anatomicum".
Wystawa nawiązuje do teatrów anatomicznych, budowanych w Europie od końca wieku XVI, pełniących funkcję użytkową i symboliczną. Były one miejscami aktywnie zdobywanej wiedzy o ciele ludzi i zwierząt, stanowiły obszar eksperymentów i zuchwałych doświadczeń, jednocześnie zaś przez pełen metafor wystrój scenograficzny i sposób odczytywania ludzkiego ciała jako "Boskiego tworu" stawały się dla uczestników pokazów moralną i religijną lekcją. Napominały o marności życia i przemijalności wszystkich bytów.
Na ekspozycji prezentowane są modele anatomiczne z wieku XIX i XX wykonane m.in. z papier-mâché, gipsu, wosku i tworzyw sztucznych pochodzące ze zbiorów Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, Muzeum Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i zbiorów prywatnych. Obiekty te reprezentują bogatą ikonografię począwszy od pełnej figury mężczyzny, przez bardziej szczegółowe modele (np. narządów jamy brzusznej, mózgów zwierzęcych czy macicy z zarodkami).
Niezwykle ważną część wystawy stanowi zbiór kilkudziesięciu preparatów anatomicznych z Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Dzięki nim można będzie zobaczyć jak np. wygląda pęknięcie nerki, wątroba zatruta fosforem, pęknięcie serca czy ciało obce w tchawicy. Tego typu obiekty nigdy nie były i nadal nie są dostępne dla "przypadkowych" widzów, tym bardziej więc ich obecność na prezentowanej wystawie jest nie do przecenienia. Preparaty pozwalają zajrzeć w głąb nas samych, odsłaniają tajemnicę wnętrza, zadziwiają kształtem i barwą, ujawniają aspekt naszego biologicznego jestestwa. Dodatkowo wzbudzają refleksję nad kruchością ciała, jego porażającą delikatnością, podatnością na choroby i urazy.
Na wystawie nie brakuje również obiektów z obszaru osteologii reprezentowanych przez ludzkie czaszki z Zakładu Medycyny Sadowej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (jedną z nich "dekorują" sentencje wanitatywne) oraz czaszki i szkielety zwierzęce pochodzące z Muzeum w Kwidzynie oraz ze zbiorów Towarzystwa Historyczno-Muzealnego "Powiśle" w Sztumie.

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5