Kapsuła czasu znaleziona podczas remontu na wieży katedry we Fromborku

2016-08-12 11:26:03(ost. akt: 2016-08-12 09:39:52)

Autor zdjęcia: archiwum archikatedry

Kapsułę czasu z historycznymi dokumentami i monetami odnaleziono na wieżyczce głównej znajdującej się na dachu katedry we Fromborku. Dokumenty zostaną poddane konserwacji i uzupełnione o informacje z czasów współczesnych, wrócą na wieżyczkę.

Podczas remontu wieżyczek katedry i ich elewacji, który teraz się odbywa, odnaleziono kapsułę czasu. To miedziana tuba, która zawiera dokumenty z roku 1841 z uzupełnieniami z 1909 roku oraz dokumenty z ostatniego remontu dachu katedry,który miał miejsce w 1987 roku. Oprócz tego w tubie są monety - najwcześniejsze pochodzą z 1766 roku, ale są także datowane na XIX wiek i te najmłodsze z lat 80. XX wieku. Jest także okolicznościowy medal Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku - informuje proboszcz katedry ks. dr Jacek Wojtkowski.

Ciekawostką jest to, że dokumenty zawinięte były w gazetę L'Osservatore Romano z 1987 roku, w której zamieszczono program III planowanej wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II do Polski.

Odkryte dokumenty zostaną poddane konserwacji zachowawczej i powrócą do kapsuły. W kapsule znajdą się także informacje z czasów współczesnych. Kapsuła - tak jak wcześniej - umieszczona zostanie w kuli zaczepionej na iglicy sygnaturki centralnej nad nawą główną świątyni. Remont wieżyczek ma zakończyć się jesienią.

Na kuli, z której wydobyto kapsułę czasu widnieje data 1588 r.

Ks. Wojtkowski wyjaśnił, że umieszczanie kapsuły czasu to zwyczaj praktykowany przez wykonujących remonty zabytkowych budowli.

- Zwykle tak się praktykuje, że wykonawcy remontów ważnych obiektów pozostawiają po sobie ślad w postaci dokumentu informującego kto przeprowadza remont i w jakich okolicznościach historycznych. Jeśli mamy do czynienia z katedrą to podajemy imię papieża sprawującego obecnie pontyfikat, następnie imię obecnego biskupa diecezji oraz inne osoby związane z remontem. My uzupełnimy dokumenty w informację o papieżu Franciszku i metropolicie arcybiskupie warmińskim Wojciechu Ziembie i arcybiskupie koadiutorze Józefie Górzyńskim - wyjaśnił ks. Wojtkowski.

Finansowany przez Ministerstwo Kultury remont 6 wieżyczek znajdujących się na dachu katedry fromborskiej przeprowadzany jest przez firmę alpinistyczną. Tylko w ten sposób z uwagi na wysokości sygnaturek można było się dostać do tej części kościoła - powiedział wykonawca remontu Jerzy Nadziak.

Na dachu katedry znajduje się 6 sygnaturek, w tym 4 narożne mają wysokość 45 metrów od podłoża do masztu iglicy, natomiast główna znajdująca się nad nawą główną kościoła liczy ponad 50 metrów.

Fromborska katedra, w której pochowany jest kanonik warmiński, astronom Mikołaj Kopernik nazywana jest Matką Kościołów w Archidiecezji Warmińskiej. Wzgórze Katedralne jest jednym z trzech Pomników Historii w województwie warmińsko - mazurskim, należy też do Ligii Polskich Miast i Miejsc UNESCO.

W sferze dziedzictwa kulturalnego Wzgórze Katedralne stanowi wyjątkowe średniowieczne założenie architektoniczne. Jest to warownia katedralna, w murach której znajdują się kanonie wewnętrzne. Budowla reprezentuje styl ceglanego gotyku, który widoczny jest w budowlach gotyckich na północy Polski.

We Fromborku żył i pracował wybitny astronom Mikołaj Kopernik, który na Warmii spędził ponad połowę swego życia czyli 40 lat. Tutaj pracował nad swoim epokowym dziełem "O obrotach sfer niebieskich" i prowadził obserwacje astronomiczne. Jako miejsce tych obserwacji wskazywano na przykatedralny ogród.

Kilka lat temu archeolodzy poszukiwali w ogrodzie słynnego pavimentum, czyli posadzki, na której Mikołaj Kopernik stawiał instrumenty astronomiczne. Jednak tego materialnego zabytku nie znaleziono. Sukcesem na miarę światową zakończyły się za to poszukiwania szczątków astronoma w katedrze fromborskiej. Do czasu poszukiwań archeologicznych, nie wiadomo było, w którym miejscu w katedrze Kopernik został pochowany. Po odnalezieniu szczątków w 2005 r. i identyfikacji zostały uroczyście pochowane w archikatedrze. Miejsce pochówku jest oznaczone, a przez szklaną posadzkę widać sarkofag.
materiał archikatedry we Fromborku

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. davonred #2783765 | 129.205.*.* 30 sie 2019 04:49

  Zapraszamy do zapoznania się z ofertą pożyczek przez Internet, także dla osób zadłużonych, które mają wpisy w rejestrach BIK i KRD! Wniosek można złożyć na naszej stronie internetowej: przyjacielepozyczki.pl Parametry pożyczki: Kwota: do 500 000 PLN, Okres spłaty: do 10 lat Wymagania podstawowe: - dowód osobisty, - wiek prawny. kontaktowy adres e-mail: dm8780115@gmail.com

  odpowiedz na ten komentarz

 2. spoko #2046161 | 83.23.*.* 14 sie 2016 15:55

  cheniek nie przesadzaj ,tu nikt nikogo nie strzyże-baranie łby same już na konto wpłacają

  odpowiedz na ten komentarz

 3. Cyprian #2045616 | 13 sie 2016 10:24

  Czekam w ciekawości kiedy będzie remont chałupy na Żoliborzu. Tam dopiero będzie kapsuła ciekawa.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 4. a kto ją znalazł? #2045495 | 188.146.*.* 12 sie 2016 22:05

  Kierownik Kubiak? a Piotrowski trzymał mu drabinę?

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 5. zorz #2045402 | 88.156.*.* 12 sie 2016 18:22

  Odkrycie, to nie jest... Rewelacja żadna.

  odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (9)
2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5