Zarządzaj kontemW tym miejscu możesz zarządzać swoim kontem.

„Z matematyką i przyrodą na Ty”

W dniu 14 stycznia 2021 roku grupa 4 latki 2 „Niedźwiadki” z Przedszkola nr1 "Ekoludki" w Ełku zrealizowała wybrane zadania modułu V „Matematyka w domu” innowacji „Z matematyką i przyrodą na Ty”.


Metodą „burzy mózgów” przedszkolaki ustaliły, że pieniądze u Taty i Mamy nie biorą się znikąd. Rodzice ciężko na nie. By lepiej zrozumieć skąd Rodzice mają pieniądze na dziecięce zabawki, dzieciaki wyruszyły w wielką podróż:
Stacja nr 1 – PRACA – trzeba pracować, aby mieć pieniądze – zadaniem dzieciaków było wylosowanie kartoników z zadaniami. Niedźwiadki wykonywały ćwiczenia gimnastyczne zgodnie z poleceniem „szefa” by dostać pieniądze. Po prawidłowo wykonanej pracy została przyznana wypłata w określonej ilości żetonów.
Stacja nr 2. BANK – wypłacamy gotówkę w banku – by otrzymać gotówkę w banku (wypłatę) trzeba było spełnić pewne kryteria: przywitać się, poprosić o taką ilość żetonów ile zarobiły, podziękować i pożegnać się. Obowiązkowo trzeba było grzecznie odczekać w kolejce.
Stacja nr 3. SKLEP – robimy zakupy – za ciężko zarobione żetony dzieciaki robili zakupy w sklepie warzywnym oraz piekarni używając dobrze już znanym Ekoludkom zwrotów grzecznościowych. Warto wspomnieć, że część dzieci wydała wszystko, a niektórzy zostawili sobie jeden żetonik „na później” wykazując predyspozycje do oszczędzania.
Stacja nr 4. KUCHNIA – GOTUJEMY OBIAD – z zakupionych produktów dzieciaki przygotowały obiad.
Ponadto dzieciaki przeliczały zakupione produkty, porównywały kolory, wielkość, wskazywały najmniejsze i największe produkty.
Poprzez zabawę dzieciom został przybliżony temat pieniędzy. Niedźwiadki zrozumiały, że pieniądze otrzymuje się za pracę i że są bardzo ważne dla gospodarstwa domowego. Ponadto dzieciaki uczyły się gospodarowania pieniędzmi. Przeprowadzona zabawa dydaktyczna w sklep oraz nauka wymiany „jeden za jeden” pomogła zrozumieć dzieciom umowną wartość nabywczą pieniądza podczas kupowania i płacenia. W ten sposób „Niedźwiadki” poczyniły pierwsze kroki ku ekonomicznemu wychowaniu.
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Anna Konopacka oraz opublikowany na portalu Ełk: Z matematyką i przyrodą na Ty
Oceń artykuł:

(0)

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5