Te rozwiązania usprawnią komunikację pasażerów i rowerzystów

2023-12-07 11:48:41(ost. akt: 2023-12-08 08:29:52)   Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: P. Tomkiewicz

Miasto Ełk realizuje kolejne zadania w kierunku poprawy mobilności i usprawnienia komunikacji, a mieszkańcy oraz rowerzyści czerpią korzyści z zainicjowanego projektu „Poprawa mobilności miejskiej w MOF Ełk – linia nr 2”, którego realizacja zbliża się ku końcowi. Dzięki temu ambitnemu przedsięwzięciu, miasto stawia milowy krok w stronę bardziej zrównoważonej i ekologicznej przyszłości, oferując nowoczesne udogodnienia dla mieszkańców.
Głównym celem projektu była poprawa infrastruktury komunikacji miejskiej. Nowe wiaty przystankowe z koszami na śmieci i stojakami na rowery pojawiły się na ul. 11 Listopada (przy skrzyżowaniu z ul. Tuwima) oraz ul. Mickiewicza (przy skrzyżowaniu z ul. Dąbrowskiego). Dla bezpieczeństwa pasażerów miejskiej komunikacji, ulica 11 Listopada zyskała nową zatokę autobusową, a przy przystanku pojawiła się stacja naprawy rowerów. Dodatkowo, przy parku wodnym przy ulicy Piłsudskiego, zamontowana została wiata rowerowa.


W ramach projektu, którego realizacja zbliża się ku końcowi udało się znacząco rozszerzyć sieć dróg rowerowych w strategicznych punktach miasta. Nowe ciągi rowerowe i pieszo-rowerowe o nawierzchni bitumicznej pojawiły się na ulicy 11 Listopada, na odcinku od ronda dra J. Rejewskiego aż do skrzyżowania z ul. Wojska Polskiego (około 630 metrów). Kolejny fragment ścieżki rowerowej powstał na ulicy Suwalskiej, na odcinku 610 m od mostu na rzece Ełk aż do ronda Jerzego Cichowicza.

Jednak to nie koniec korzyści wynikających z realizacji projektu „Poprawa mobilności miejskiej w MOF Ełk – linia nr 2”. W ramach inwestycji zmodernizowano oświetlenie ulicy 11 Listopada, zamieniając 28 opraw sodowych na energooszczędne oświetlenie LED. Ta inwestycja nie tylko zwiększy bezpieczeństwo, ale również przyczyni się do oszczędności energii.

Realizacja projektu przyczyni się do zwiększenia dostępności do usług publicznych, ponieważ trasa linii autobusowej nr 2 jak też ścieżki rowerowe wzdłuż niej prowadzą do Zespołu Szkół nr 1, Urzędu Miasta Ełk, Starostwa Powiatowego w Ełku, stadionu miejskiego, parku wodnego oraz wielu innych obiektów użyteczności publicznej. Ponadto, oba odcinki nowych ścieżek rowerowych niemal sięgają granicy miasta i gminy Ełk, co znacząco ułatwi dostępność miasta dla mieszkańców przygranicznych wsi.

Projekt „Poprawa mobilności miejskiej w MOF Ełk – linia nr 2” to krok w stronę lepszej jakości życia mieszkańców, promujący ekologiczne środki transportu i sprzyjający aktywnemu trybowi życia. Wkrótce mieszkańcy Ełku będą mogli cieszyć się nowoczesną i przyjazną dla rowerzystów infrastrukturą, stanowiącą istotny krok w kierunku zrównoważonej przyszłości miasta.

Zakończenie realizacji projektu planowane jest na koniec 2023 r.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020.

Całkowita wartość projektu to 3 114 321,10 zł. Dofinansowanie wynosi 2 538 385,26 zł w tym współfinansowanie z UE to kwota rzędu 2 237 486,11 zł, natomiast współfinansowanie krajowe z budżetu państwa wynosi 300 899,15 zł.


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5