Symbole puszczy giną na mroźnych podlaskich drogach

2023-12-04 20:51:09(ost. akt: 2023-12-04 22:31:55)
żubry

żubry

Autor zdjęcia: Freepik

Podlasie, znane ze swojej bogatej przyrody, pełne jest wyjątkowych zwierząt, w tym majestatycznych łosi i potężnych żubrów. Oba gatunki odgrywają istotną rolę w ekosystemie, stanowiąc jednocześnie symbol dzikiej natury regionu.
Łosie, największe z dzikich jeleniowatych, są nieodłącznym elementem podlaskiego krajobrazu. Charakteryzują się imponującymi porożami, a ich wysoka postura i masywna sylwetka nadają im majestatyczny wygląd. Żyją głównie w lasach i mokradłach, a ich preferencje żywieniowe obejmują rośliny wodne, trawy i młode gałązki. Spotkanie z łosiem to zawsze wyjątkowe przeżycie, jednak niestety, zderzenia z samochodami stają się coraz częstszym zagrożeniem dla tych zwierząt.

łosie

Żubry, natomiast, to symbol odbudowy i ochrony dzikiej fauny. W Polsce, dzięki wieloletnim programom reintrodukcji, udało się przywrócić populację żubrów do naturalnych obszarów, w tym do Puszczy Białowieskiej. Te imponujące zwierzęta z charakterystycznymi rogami są symbolem siły i dzikości. Żywią się głównie trawą, liśćmi i pędami drzew, przemieszczając się w dużych stadach. Niestety, również żubry padają ofiarą kolizji z pojazdami, co staje się coraz bardziej palącym problemem na podlaskich drogach.

żubry

Niedawna wyprawa grupy łosi do Białegostoku zakończyła się dramatem, kiedy jedno z tych majestatycznych zwierząt zostało potrącone przez auto. Wydarzenie zwróciło uwagę społeczności, pokazując, że kolizje między zwierzętami a pojazdami stają się coraz poważniejszym problemem na Podlasiu.

Scena przypominająca początkowo sielskie obrazki rodem z serialu "Przystanek Alaska" miała miejsce przed miejscowym marketem Auchan, gdzie grupa łosi przemaszerowała ulicami, ku uciesze zachwyconych mieszkańców. Niestety, radość przerodziła się w tragedię, gdy jeden z łosi zginął podczas kolizji z samochodem, do jakiej doszło chwilę później. To nie pierwszy taki przypadek na Podlasiu, gdzie zderzenia zwierząt z pojazdami stają się coraz bardziej powszechne.

Fotografie z wypadku, opublikowane przez Piotra Fiedorowicza w grupie "Kolizyjne Podlasie" na Facebooku, ukazują smutną rzeczywistość zderzeń między zwierzętami a pojazdami. Społeczność wyraża żal i smutek, dostrzegając potrzebę podjęcia działań mających na celu ochronę dzikiej fauny. Policja w Białymstoku potwierdziła śmierć łosia, choć pierwotnie wielu myślało, że zwierzę przeżyło zderzenie.

żubry

NIE TYLKO ŁOSIE

W ciągu ostatnich miesięcy odnotowano dwa przypadki śmiertelnych zderzeń pojazdów z żubrami, z czego jeden miał miejsce w Starym Maszewie, a drugi (4 XII) na drodze między Białowieżą a Hajnówką, gdzie dwa żubry padły ofiarą potrącenia przez wojskową ciężarówkę. Żadnemu z żołnierzy nic się nie stało, jednak dla dzikich zwierząt spotkanie z wojskiem zakończyło się tragicznie. Sprawę wyjaśnia obecnie żandarmeria wojskowa.

Wypadki te rzucają światło na pilną potrzebę zabezpieczenia tras i dzikich obszarów, aby zapobiec kolejnym kolizjom między ludźmi a dzikimi mieszkańcami Podlasia. Warto pamiętać, że w tych okolicach żyją zwierzęta takie jak łosie i żubry, które wymagają naszej uwagi i ostrożności na drogach. Ich ochrona to nie tylko obowiązek, lecz również moralna troska o dziką przyrodę.

Warto pamiętać, że obserwowanie łosi i żubrów w ich naturalnym środowisku jest niezwykłym doświadczeniem, ale zawsze powinniśmy zachować ostrożność, szanując dzikie zwierzęta i dbając o ich bezpieczeństwo. To one tworzą niepowtarzalny charakter Podlasia, będąc jednym z najcenniejszych dziedzictw przyrodniczych regionu.

Maciej Chrościelewski

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5