Widoczny uczeń to bezpieczny uczeń!

2023-11-14 16:45:14(ost. akt: 2023-11-16 13:38:50)

Autor zdjęcia: P. Tomkiewicz

Jesień to wyjątkowo trudny czas na drodze. Deszczowe i pochmurne dni sprawiają, że wszyscy użytkownicy dróg, a zwłaszcza piesi narażeni są na niebezpieczeństwo. Stąd kolejna już edycja naszej akcji wśród najmłodszych, promującej noszenie odblaskowych elementów.
W miarę jak dni stają się krótsze, a zmierzch zapada coraz szybciej, bezpieczeństwo dzieci staje się priorytetem dla każdego rodzica. Wychodzenie po zmroku niesie ze sobą pewne ryzyko, zwłaszcza gdy chodzi o widoczność. Dlatego tak istotne jest, aby wszyscy, a zwłaszcza dzieci nosiły elementy odblaskowe. Te małe, ale skuteczne dodatki mogą znacząco zwiększyć bezpieczeństwo najmłodszych na drodze.

Gdy pieszy porusza się po drodze po zmroku, kierowcy mogą mieć trudności z dostrzeżeniem go, zwłaszcza gdy ubrania są ciemne. Elementy odblaskowe wyłapują światło pojazdów, sprawiając, że staje się on bardziej widoczne w warunkach niskiego oświetlenia. To z kolei zwiększa szanse, że kierowcy zauważą dziecko na drodze i zareagują odpowiednio.

Statystyki wypadków drogowych pokazują, że wiele kolizji z udziałem pieszych ma miejsce właśnie po zmroku. Niestety do niebezpiecznych sytuacji dochodzi bardzo często. Tylko w miniony wtorek, po zmroku, do groźnego zdarzenia doszło na przejściu na ulicy Wojska Polskiego. Ucierpiał w nim 15-letni chłopak. Noszenie elementów odblaskowych to prosta, a zarazem skuteczna metoda, aby zminimalizować ryzyko potencjalnych niebezpieczeństw. Dzieci, które są łatwo dostrzegalne dla kierowców, mają większą szansę na uniknięcie wypadków.

Odblaski są istotne nie tylko na ruchliwych ulicach. Nawet na spokojnych ścieżkach rowerowych czy placach zabaw, elementy odblaskowe mogą być kluczowe dla zwiększenia widoczności dzieci, zwłaszcza gdy wieczorem bądź nocą bawią się na podwórku czy spacerują po parku.

Z troski o bezpieczeństwo pieszych, a szczególnie tych najmłodszych, po raz kolejny zorganizowaliśmy akcję pod hasłem "Widoczny uczeń to bezpieczny uczeń". Tym razem odwiedziliśmy uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Ks. Bpa Edwarda Samsela w Wiśniowie Ełckim i Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Prostkach. Razem z partnerami naszej akcji Agatą Kuligowską de Nałęcz i Agata Jonik z Komendy Powiatowej Policji w Ełku rozmawialiśmy z najmłodszymi o zasadach bezpiecznego poruszania się po drodze. I to nie tylko po zmroku, ale również i w ciągu dnia.


W okresie jesienno-zimowym, kiedy często panuje mrok ważna jest odpowiednia widoczność. To właśnie elementy odblaskowe umieszczone w widocznym miejscu sprawiają, że kierowca w porę może dostrzec pieszego. Odblaski muszą być zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tylu i z przodu) — przypominają policjantki. — My, wszyscy dorośli, musimy przygotowywać dzieci i uczyć odpowiedniego korzystania z drogi oraz kształtowania prawidłowych nawyków komunikacyjnych. Uwrażliwiamy dzieci, że od najmłodszych lat powinny uczyć się odpowiedzialności za siebie i innych na drodze.

Dzieci otrzymały również odblaskowe prezenty, które ufundował Partner naszej akcji Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowe „PLASTIMET” Sp. z o.o.

PPU PLASTIMET po raz kolejny dołącza do akcji "Widoczny uczeń to bezpieczny uczeń", wręczając elementy odblaskowe dzieciom ze szkół w Prostkach i Wiśniowie Ełckim. Inicjatywa ta ma na celu zwiększenie widoczności dzieci na drodze, co wzmacnia ich bezpieczeństwo podczas podróży do i ze szkoły. Jako część kampanii "Widoczny uczeń to bezpieczny uczeń", PPU PLASTIMET angażuje się w lokalną społeczność, promując ważne wartości związane z bezpieczeństwem dzieci. Dzięki akcji wręczania elementów odblaskowych, dzieci zyskują nie tylko praktyczne gadżety, ale także świadomość o konieczności dbania o swoje bezpieczeństwo na drodze. Akcja ma również pozytywny wpływ na społeczność lokalną, przyczyniając się do zwiększenia świadomości na temat bezpieczeństwa dzieci na drodze oraz promowania pozytywnych nawyków związanych z noszeniem elementów odblaskowych. Działania podejmowane w ramach kampanii nie tylko wpływają na bezpieczeństwo uczniów, ale także angażują rodziców oraz lokalne instytucje w promowanie wartości związanych z bezpieczeństwem drogowym. Cieszymy się, że w tym roku mogliśmy wziąć udział w tak szczytnej akcji — przyznaje Paulina Kurzątkowska, Młodszy Specjalista ds. Marketingu w Przedsiębiorstwie Produkcyjno-Usługowym „PLASTIMET” Sp. z o.o.


Pamiętajmy zatem, że prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł pojazdu i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu). Widząc z daleka święcący punkt kierowca ma więcej czasu na odpowiednią reakcję. Zyskane w ten sposób sekundy mogą uratować zdrowie czy nawet życie pieszego.

Jeśli kierowca jedzie prędkością 90 km/h, to pokonuje 25 metrów drogi w ciągu 1 sekundy i nie ma szans na jakąkolwiek reakcję, gdy zauważy na swojej drodze pieszego. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy, odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130 -150 metrów, czyli ok. 5 razy szybciej! To może uratować pieszemu życie.

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5