Wymienili się roślinami i tchnęli w nie nowe życie

2023-09-17 09:26:49(ost. akt: 2023-09-17 10:17:25)

Autor zdjęcia: Podlej Dalej

Niemal 100 roślin, które znalazły nowy dom. To efekt kwietnej wymiany, która odbyła się w Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku z inicjatywy grupy Podlej Dalej. Poza możliwością wymienienia się kwiatami domowymi uczestnicy mieli okazję wziąć udział w warsztatach ekologicznych.
Inicjatywa Podlej Dalej działa w Ełku od roku. Początkowo jej organizatorki udostępniły mieszkańcom miasta Kwietną Szafę - stacjonarne miejsce do wymiany roślin. Niedawno poszerzyły działania o warsztaty dla dzieci i seniorów, akcje odmieniające miejską zieleń i wydarzenia w plenerze. Jednym z nich była właśnie sobotnia wymiana roślin.

- Takie akcje mają na celu promocję działań ekologicznych, ale też pokazanie, że dzielenie się ma sens. Nie zawsze musimy kupować i też nie zawsze musimy wyrzucać. Możemy coś komuś podarować i dać tej rzeczy - a w tym przypadku roślinie - drugie życie - mówiła Marta Półtoraczyk z Podlej Dalej.


Zwolenników tej idei nie brakuje. O swoich spostrzeżeniach opowiedziała Gaba Krzyżanowska, która przyszła na kwietną wymianę. Co roku udaje jej się uratować ze śmietników około pół tysiąca roślin.

- Jest to jeden z najczęściej wyrzucanych produktów sklepowych. W pierwszej kolejności są to zioła, które po prostu są niepodlewane, ale poza tym wszystkie kwiaty sezonowe - fiołki, pelargonie. Generalnie wszystko to, co widzimy w sklepie, w mniejszej lub większej ilości ląduje na śmietniku.


Kwietna Szafa działa na trzecim piętrze kamienicy przy ulicy Małeckich 3 w Ełku. Obecnie miejsce przechodzi metamorfozę.

- Bardzo cieszymy się, że mieszkańcy i mieszkanki Ełku polubili naszą szafę i chętnie do niej zaglądają. Chciałybyśmy, aby to miejsce było jeszcze bardziej przyjazne i otwarte, dlatego we współpracy z lokalnym artystą przygotowujemy mural, który już niedługo powstanie w kamienicy. Szafa zyska nowe oblicze, przejdzie metamorfozę i mamy nadzieję, że to będzie jeszcze fajniejsza, bardziej kreatywna i ciekawa przestrzeń - zdradziła Patrycja Brodowska z grupy Podlej Dalej.

Działania grupy można śledzić na Facebooku pod nazwą Podlej Dalej.

mat. nadesłane; opr. mac2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5