Pomagamy młodzieży w podejmowaniu trafnych wyborów
2023-07-25 13:03:00(ost. akt: 2023-07-28 09:39:43)
Jesteśmy właśnie na półmetku wakacji, a to doskonała okazja, aby przyjrzeć się, co sprawia, że młodzi ludzie wybierają akurat te, a nie inne szkoły. Atrakcyjne kierunki? Fachowa kadra? A może fajna szkolna atmosfera?
Odpowiedzi na te pytania zna doskonale dyrekcja Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Ełku, sprawdzonej od lat szkole, która pomogła młodzieży zdobyć cenną wiedzę, nabyć praktyczne umiejętności i tym samym idealnie przygotować ją do rywalizacji na wymagającym i bardzo dynamicznym rynku pracy.
— Wybór kierunków kształcenia to fundament naszej działalności. Kształcimy nie dla UP, nie na rynek bezrobotnych, a na rynek pracy, zarówno wewnętrzny, jak i zewnętrzny, bo nasi absolwenci również z łatwością znajdują pracę poza granicami kraju. Co istotne, nasza szkoła jest bezpłatna — mówi dyrektor ZDZ Kazimierz Raczyński.

Potwierdzeniem doskonałej jakości kształcenia w ełckim liceum jest fakt, że szkoła jest w pełni certyfikowana – mowa o certyfikacie jakości ISO, uzyskanym 20 lat temu.
— Mieliśmy okazję go odnawiać po 20 latach i z satysfakcją przyznaję, że został nam przedłużony. Nasza oferta zobowiązuje do pewnych działań i utrzymania poziomu. Najistotniejsze jest, aby spełnione były cele, jakie pokłada rodzic wobec swojej pociechy przy kreowaniu jej przyszłości. Staramy się je osiągać m.in. poprzez przestrzeganie pewnych zasad, systemu i wartości — tłumaczy dyrektor.
Największą wartością ZDZ w Ełku są uczniowie, stąd nie dziwi, że szkoła monitoruje ich dalszą ścieżkę i to jak odnajdują się w branży lub zawodzie, który wybrali po zakończeniu nauki.
— Sprawdzamy losy absolwentów również poprzez ewaluację odroczoną i doskonale wiemy, jakie owoce dała nasza praca. Najistotniejszy był wybór kierunków kształcenia — mówi doświadczony pedagog.
Spośród nich warto wspomnieć o jakościowej „mundurówce” ZDZ-u. To właśnie tutaj powstała pierwsza w regionie licealna klasa przygotowująca do pracy w zawodach związanych z mundurem. Nie może zatem dziwić, że w ZDZ uczy się młodzież również spoza naszego powiatu. Wiedzą że warto. Dlaczego?
— Z powodzeniem funkcjonują nasze klasy w liceum mundurowym, a absolwenci w ramach oddziałów przygotowania wojskowego odnajdują się na rynku pracy i to właśnie w służbach mundurowych. Są wśród nich tacy, którzy następnie ukończyli Akademię Sztuki Wojennej czy WAT. Mamy absolwentów w policji, straży pożarnej i granicznej. Ale są też tacy, którzy po naszej szkole zdecydowali się na cywilne kierunki, które są realizowane w Olsztynie czy też w Ełku w ramach porozumienia z UWM (bezpieczeństwo wewnętrzne, wojskoznawstwo). Mieliśmy okazję niektórych absolwentów gościć na naszych Dniach Otwartych i zakończeniu niedawnego roku szkolnego — podkreśla dyrektor.
W procesie nauczania bardzo pomaga wzorowa współpraca z jednostką patronacką, a tą dla ZDZ jest 15 Giżycką Brygadą Zmech. Szkoła blisko współpracuje również z Ośrodkiem Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Bemowie Piskim. To strategiczny partner, dzięki któremu ZDZ realizuje program zajęć praktycznych: obozy, wyjazdy, spotkania i działania poligonowe.
— Możliwości znalezienia pracy po naszej szkole jest bardzo wiele. Należy pamiętać, że jesteśmy liceum z oddziałami przygotowania wojskowego, a nie liceum wojskowym. Dzięki temu, że nasi uczniowie mogą wybrać różne profile i specjalizacje otwieramy im furtkę do realizowania się w przeróżnych zawodach.
Kolejnym filarem kształcenia ZDZ jest technik transportu kolejowego. Szkoła skutecznie zagospodarowała niszę na rynku spowodowaną dużą luką pokoleniową. To jeden z 30 najbardziej poszukiwanych zawodów na regionalnym i krajowym rynku pracy. Tutaj partnerami ełckiej szkoły są przyszli pracodawcy absolwentów m.in. PKP PLK, Przewozy Regionalne czy Budimex – firma realizująca obecnie w Ełku inwestycje w ramach Rail Baltiki. Uczniowie ZDZ realizują praktyki w tych firmach, ponadto tym aktywnym i zaangażowanym szkoła oferuje w ramach projektów (np. Erasmus) zagraniczne wyjazdy i praktyki. W tym roku odbywały się w hiszpańskiej Walencji.
— To bardzo atrakcyjny kierunek kształcenia, a oferty pracy wpływają już na etapie nauki. Nasza młodzież ma też możliwość uzyskania stypendiów, nie tylko Prezesa Rady Ministrów czy Prezesa ZDZ Białystok, ale też branżowych. W tym roku mamy 10 stypendystów PKP PLK. Mamy też jeszcze kilka wolnych miejsc na tym kierunku — tłumaczy dyrektor Raczyński.
Szkoła cały czas się rozwija, pojawiają się nowe kierunki, ale nie zapomina się też o udoskonalaniu tych sprawdzonych i dostosowywaniu ich do dynamiki rynku pracy. Doskonałym przykładem jest fryzjerstwo.
— Kształcimy ponad 30 lat w tym zawodzie, ale rynku nie nasyciliśmy. W dobie kiedy zabiegi pielęgnacyjne mają ogromne wzięcie uruchomiliśmy w tym roku branżową szkołę I stopnia w zawodzie fryzjer. To świetna oferta dla osób, które chcą szybciej trafić na rynek, ponieważ nauka tu trwa nie 5, a 3 lata. Chodziło nam o to, aby pomóc ludziom w podejmowaniu trafnych wyborów — precyzuje Kazimierz Raczyński.
W procesie nauczania szkoła nie zapomina o docenianiu uczniów za ich wysiłki, nie tylko w nauce. Zapewnia też narzędzia umożliwiające rozwijanie zainteresowań.
— Staramy się uczniów nagradzać za wyniki. W trakcie wakacji, w ramach pracy dodatkowej, pełnoletni uczniowie i absolwenci mają możliwość nabycia na preferencyjnych warunkach przydatnych kwalifikacji np. prawo jazdy kat. B, obsługa kas fiskalnych czy wózków jezdniowych.
Wielu młodych ludzi na czas nauki decyduje się zamieszkać w internacie przy ul. Sikorskiego. Chcą być blisko swojej szkoły, zwłaszcza że sporo w niej się dzieje. Bo nauka w ZDZ to nie tylko stricte proces kształcenia, ale również możliwość nabycia przydatnych umiejętności oraz rozwijania własnych pasji i zainteresowań, by wymienić choćby zajęcia z samoobrony (krav maga), czy sportowe, na czele z tenisem stołowym, siatkówką i piłką nożną. W ZDZ funkcjonuje też muzyczny zespół wokalny.
Sama szkoła jest bardzo kameralna, znajduje się blisko dworca i centrum miasta. Dysponuje pełnym wyposażeniem dydaktycznym oraz własną salką gimnastyczną. Kadra ma dobry kontakt i relacje z uczniami. Ci odwdzięczają się zaufaniem do nauczycieli i dyrekcji.
— Społeczność szkolna jest mocno zintegrowana, a kadra w pełni kompetentna. Zatrudniamy na umowę o pracę i sięgamy po fachowców z pierwszej linii, dysponujących dużą wiedzą teoretyczną, jak i praktyczną.
Jak podkreśla dyrektor Raczyński, głównym celem jest zapewnienie jak najlepszych warunków kształcenia. To wszystko pozwala na komplementarne podejście do procesu uczenia, ale i wychowywania obywatela. Dzięki temu absolwenci ZDZ mają zawód w ręku i są od razu gotowi do pracy. A przecież o to chodzi im samym, rodzicom, jak i wykwalifikowanej kadrze ełckiej szkoły.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez