Na Mazury? Ełk. Tu wracam odpocząć

2023-04-14 10:59:20(ost. akt: 2023-04-14 16:52:15)   Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: źródło: UM Ełk, autor: Marek Romańczuk

Ełk urzeka położeniem w samym sercu Mazur, w Krainie Tysiąca Jezior. Oprócz malowniczego krajobrazu miasto zapewnia liczne atrakcje osobom aktywnym oraz szukającym odpoczynku i kontaktu z naturą. Warto odwiedzić jedną z dwóch plaż, popływać w Jeziorze Ełckim czy wziąć udział w spływie kajakowym rzeką Ełk. Przy plaży znajdują się kryte korty tenisowe, a nieco dalej wieża widokowa. Przypływ adrenaliny zapewni wizyta w parku linowym w koronach drzew, skąd rozciąga się widok na jezioro. Wzdłuż brzegu biegnie prawie 7-kilometrowa promenada. Niezapomniana będzie przejażdżka zabytkową kolejką wąskotorową i wizyta w Parku Odkrywców Kolei. Miasto ma bogatą ofertę wydarzeń, których wizytówką są Mazurskie Zawody Balonowe. Dzięki nowej trasie S61 — Via Baltica z Warszawy do Ełku już teraz dojedziesz w nieco ponad 2 godziny.
Ełk — tu wracam szybko
Dzięki nowo wybudowanej drodze S61 – Via Baltica, z Warszawy do Ełku dojedziemy w mniej niż 2,5 h. W drugą stronę droga prowadzi z Ełku do granicy państwa z Litwą i dalej do Łotwy i Estonii. Miasto zachwyca widokami, infrastrukturą pieszo-rowerową oraz położeniem nad jeziorem. Może być także świetną bazą wypadową do pobliskich miejscowości.

Serce Krainy Tysiąca Jezior
Największym atrybutem Ełku jest Jezioro Ełckie, wzdłuż którego położone jest miasto. Nad brzegiem jeziora rozciąga się prawie 7-kilometrowa promenada pieszo- -rowerowa. Jest to doskonałe miejsce na spacer, jazdę na rowerze czy rolkach. Znajdują się tu wypożyczalnie kajaków, łódek i rowerów, a także plaże miejskie, z których chętnie korzystają miłośnicy letnich kąpieli. Jezioro sprzyja również pływaniu na SUP-ach i uprawianiu innych sportów wodnych. Do jeziora wpływa rzeka Ełk, któ- ra cieszy się powodzeniem wśród amatorów spływów i nie tylko.

Przy promenadzie znajdują się liczne restauracje (funkcjonujące przez cały rok) i puby (w tym pub na wodzie), gdzie serwowane są tradycyjne mazurskie potrawy. Warto spróbować ełckich kartaczy i świeżych mazurskich ryb.

Przy obu miejskich plażach miłośnicy caravaningu mogą skorzystać z komfortowych i bezpiecznych campingów wyposażonych w niezbędną infrastrukturę.


źródło: UM Ełk, autor: Marek Romańczuk

Aktywny wypoczynek
Ełk to idealne miejsce do jazdy rowerem, do czego zachęcają liczne ścieżki rowerowe. Część z nich łączy się z podmiejskimi, tworząc malownicze trasy wśród jezior, pól i lasów. Miłośnicy wspinaczki mogą wybrać się do parku linowego przy jeziorze. Dostępne są tam trzy trasy o różnym stopniu trudności. Dwie z nich rozciągają się pomiędzy koronami drzew, skąd jest wspaniały widok na jezioro i promenadę. W jednej z hal sportowych znajduje się ścianka wspinaczkowa.

Przy plaży miejskiej dostępne są kryte korty tenisowe oraz boisko do siatkówki plażowej. Nieopodal położony jest park sportowy z urządzeniami do ćwiczeń, skate park i parkour park dla młodzieży, a także park Kopernika, gdzie wrażenie robi Układ Słoneczny z ogromnych granitowych kul. Dzieci mogą bawić się na licznych placach zabaw (przy jednym z nich znajduje się m.in. boisko do gry w minigolfa). W ubiegłym roku powstał Montessoriański Ogród Sensoryczny, podzielony na dziewięć stref stymulujących zmysły.


źródło: UM Ełk, autor: Łukasz Remizow

Park Wodny
Gdy pogoda nie dopisuje, można odwiedzić Park Wodny w Ełku, w którym znajdują się 3 baseny: sportowy, z łóżkami do hydromasażu oraz rekreacyjny. Ten ostatni wy- posażony jest w masaże wodne, wodospady, wodotryski, bicze wodne, zjeżdżalnie dziecięce, liny do wspinaczki, beczkę, kosze do gry w koszykówkę wodną oraz siłownię wodną (rowerki do aquaspinningu i bieżnia). Dodatkowo w Parku Wodnym znajdują się zjeżdżalnia o długości 106 metrów, jacuzzi, sauny suche, parowe oraz infra-red, a także grota lodowa.

Ełcka Kolej Wąskotorowa i Park Odkrywców Kolei
Będąc w naszym mieście, trzeba wybrać się na malowniczą przejażdżkę zabytkową ełcką kolejką wąskotorową, trasą biegnącą wśród mazurskich lasów i pól. To jedna z nielicznych tego typu atrakcji w Polsce. W okresie letnim organizowane są cykliczne wydarzenia łączące przejazd koleją z koncertami. Po powrocie warto odwiedzić Park Odkrywców Kolei z wysta- wą zabytkowych parowozów.


źródło: UM Ełk, autor: Łukasz Remizow

Wieża widokowa
Przy promenadzie nad brzegiem Jeziora Ełckiego znajduje się 15-metrowa wieża widokowa. Szczególnie zachwyca widok jeziora i miasta podczas zachodu słońca.

WYBRANE WYDARZENIA 2023 ROKU:

Otwarcie sezonu Ełckiej Kolei Wąskotorowej – 29 kwietnia
Przejazdy zabytkową kolejką przez malownicze mazurskie tereny

Zorientuj się na Ełk (21 maja, 17 września)
Dwie rundy marszu na orientację

20. Światowy Festiwal Folkloru „Tęcza” (23-25 czerwca)
Niezwykle barwny festiwal, w którym biorą udział grupy z całego świata, prezentując stroje regionalne, umiejętności wokalne i taneczne. W programie parada zespołów ulicami miasta oraz występy w amfiteatrze

Festiwal Ogień i Woda (30 czerwca)
Koncerty: Dziwna Wiosna, Michał Szczygieł, Gromee i teatry ognia na plaży miejskiej

Festiwal Teatrów Plenerowych „Bez Kurtyny” (3–9 lipca)
Teatr i występy na żywo w różnych częściach miasta

Mazurskie Kino Pod Gwiazdami (lipiec: 4, 11, 18, 25; sierpień: 1, 8, 15, 22, 29)
Seanse filmowe „pod chmurką”, w amfiteatrze. 1 Hunt Run (7-9 lipca)
Ekstremalny bieg z przeszkodami. 5 dystansów do wyboru, w tym bieg dla dzieci

VI Ełk Latin Festiwal (7-9 lipca)
Warsztaty taneczne pod okiem instruktorów z Polski i zagranicy

Mazurskie Lato Kabaretowe „Mulatka” (13-16 lipca)
Kabarety z całej Polski walczą w Ełku o miano najlepszych, występy gwiazd

XVI Mazurskie Zawody Balonowe (20-22 lipca)
Zawody ekip balonowych z Polski i zagranicy. Zachwycające loty nad miastem i jeziorem. Parada baloniarzy ulicami miasta, pokaz nocny

Mazurskie Kino Samochodowe (21 lipca, 18 sierpnia)
Nie wychodząc z samochodu, można obejrzeć fi lm na dużym ekranie

VI Festiwal literacko-muzyczny „Ełk, Będzie Czytane” (28-30 lipca)
Spotkania ze znakomitymi polskimi pisarzami (wśród nich: Max Cegielski, Agata Passent, Magdalena Grzebałkowska, Ewa Lipska) oraz koncerty (w tym roku zagrają: Artur Rojek, T.Love i O.S.T.R.)

Mistrzostwa Polski w Narciarstwie Wodnym za motorówką (3-6 sierpnia)
Zawody w narciarstwie wodnym, skoki za motorówką

Festiwal Smaków Świata (12-15 sierpnia)
Okazja do spróbowania produktów i potraw z różnych kontynentów, tworzonych metodami rzemieślniczymi wg receptur rodzinnych

VI Festyn Łowiecki „Ełkowisko” (16 września)
Ełckie święto myśliwych i leśników promujące produkty regionalne, tradycyjną zdrową polską żywność oraz rękodzieło

Święto Miodu (16 września)
Spotkania dotyczące właściwości i zastosowań miodu połączone z degustacją miodów z regionu, możliwość zakupu

Zawody wędkarskie (24 września)
Otwarte zawody spinningowe

Koncerty:
Jazz Meeting
Kwartet Dominika Wani i Jarosława Bothura (15 kwietnia)
Miłosz Bazarnik 5tet (20 maja)
Błażej Król (22 kwietnia)
Koncert HIP-HOP — SMOLASTY (21 lipca)
Ełk Rock Night (22 lipca) Cheap Tabacco, Harlem
Ełk Hip Hop Night — PEZET (5 sierpnia)
Koncert — CLEO (18 sierpnia)


źródło: UM Ełk, autor: Marek Romańczuk


2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5